1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Savaşan, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Yönetimine seçildi
Savaşan, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Yönetimine seçildi

Savaşan, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Yönetimine seçildi

Genel kurulda, KKTC adına Fikri Ataoğlu Yüksek İstişare Kurulu Üyeliğine, Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan da 18 ülkeden, 19 delegenin yer aldığı Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi

A+A-

Ürdün’ün başkenti Amman’da düzenlenen Dünya Sağlık Turizmi Forumu’nda KKTC’yi temsil eden Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu yurda döndü.

42 ülkeden 500’ü aşkın  delegenin katılımıyla gerçekleştirilen dünya sağlık turizmi haritasının ele alındığı  foruma bakanlık temsilcileri ve Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan’la birlikte katılan Bakan Fikri Ataoğlu, Ercan Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısıyla forumu değerlendirdi.

Bakan Ataoğlu başta Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu  Başkanı olmak üzere birçok ülke temsilcisiyle bir araya gelerek sağlık turizminin  karşılıklı  geliştirilmesi için atılması gereken adımları ele alarak  yeni anlaşmalara imza attıklarını söyledi.

Ataoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Turizm Bakanlığımız ile Sağlık Turizmi Konseyimiz, 25-27 Şubat tarihleri arasında Ürdün’ün Başkenti Amman'da gerçekleştirilen Dünya Sağlık Turizmi Forumu’nda ülkemizi temsil etmiştir.

Dünya Sağlık Turizmi Formuna bizlerle birlikte, Ürdün, Cezayir, Azerbaycan, Belçika, Kanada, Çin, Mısır, Finlandiya, Almanya, Yunanistan, Hindistan, İtalya, Türkiye, Katar, Singapur, Ukrayna, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri’nin de aralarında bulunduğu toplam 42 ülkeden 500’den fazla delege katılmıştır.

3 gün süren uluslararası form kapsamında standımızı ziyaret eden Ürdün Başbakanı Hani yanı sıra (Hani Mulqi) , Prenses Talal (Ghaida Talal), Prenses Diana (Dina Mired), Sağlık ve Turizm Bakanları ile bir araya gelme fırsatı bulduk. Yaptığımız görüşmelerde ülkeler arası işbirliğinin karşılıklı olarak geliştirilmesi konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Ayrıca Dünya Sağlık Turizmi Kurucu Başkanı Emin Çakmak ve 2. Dönem Başkanı Dr. Fawzi (Fawzi Al-Hammouri) başta olmak üzere pek çok ülke temsilcisi ile sağlık turizminde karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi için atılması gereken adımları değerlendirerek yeni anlaşmalara imza attık.

Formun son gününde ise, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’nin 3. Genel Kurulu toplantısına katıldık. Genel kurulda KKTC adına ben Yüksek İstişare Kurulu Üyeliğine, Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Sn. Ahmet Savaşan ise 18 ülkeden, 19 delegenin yer aldığı Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir.

Ben buradan Kurucu Başkan Emin Çakmak’a ve Dünya Sağlık Turizmi Konseyi üyesi devletlerin temsilcilerine ülkemize gösterdikleri samimiyet ve güvenden ötürü teşekkür etmek istiyorum.

Genel kurulda Dünya Konseyi Başkanlığına Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Sağlık Otoritesi Başkanı Dr. Leyla’nın getirildiğini de (Layla Al Marzouqi) sizlerle paylaşmak istiyorum.

Uzun yıllardır ülkemiz Dünya’nın dört bir yanından, doğal, kültürel, tarihi ve turistik zenginlikleri için tatil amacıyla ve ayrıca eğitim için yoğun bir şekilde tercih edilmiştir.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün öngörülerine baktığımızda turizm sektörünün önümüzdeki 20 yılda büyümeye devam edeceğini ve 2020 yılı itibarıyla 2 trilyon dolar hacme ulaşacağı öngörülmektedir. 

Dünya’da yaşanan pek çok olumsuzluğa rağmen gelişimini sürdüren turizm endüstrisinde özgün yerini alan Sağlık Turizmi’ne yatkın bütün ülkeler gibi bizler de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde somut adımlar atmaya, gerekli yasal ve altyapısal düzenlemeleri hayata geçirmeye ve bu alanı teşviklendirmeye kararlıyız.

İnsanımıza, ülkemiz adına yaşanan bu kıymetli gelişmeleri anlatmamıza vesile olduğunuz ve bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ederim.”

 

Savaşan: “Turizm camiası adına teşekkür ediyorum”

Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan da forum kapsamında gerçekleştirdikleri temasları aktararak, sağlık turizminde küreselleşme forumuna heyet olarak katıldıklarını belirtti.

Savaşan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Form kapsamında heyetimizin bakanlık temsilcileri, elçiler yanı sıra, hastane sağlık ve akreditasyon kuruluşları sigorta, havayolu, acente ve otel temsilcileri başta olmak üzere 42 ülkeden etkili paydaşın katılımı ile gerçekleşen “Sağlık Turizminde Küreselleşme” oturumuna katıldığını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Söz konusu oturuma katılan delegelerle birlikte küresel sağlık turizmi hedefleri, mevzuatlar, akreditasyon, eğitim ve araştırma, sağlık seyahat kapsamının genişletilmesi, pazarlama ve markalaşma, etik gibi konuları tartışarak dünya sağlık turizmi yol haritasının belirlenmesine katkı yaptık.

Yine 2. Gün heyetimiz, küresel alım heyetlerinin katılımıyla gerçekleşen B2B toplantılarında, ülkemizin turistik, tarihi özellikleri yanı sıra üniversite hastaneleri, özel hastaneleri, klinikleri ve otellerimizde sunulan SPA, wellness olanaklarını tanıtma fırsatı bulmuştur. Bu kapsamda İtalya, Ürdün, Mısır,  Azerbaycan, Ukrayna ile tüp bebek, onkoloji, kalp göz ve diş alanlarında yeni anlaşmalar imzaladık.

Yine Ürdün’deki temaslarımızda  sayın Emin Çakmak başkanlığında Türkiye, Azerbaycan ve KKTC delegelerinden oluşan bir heyetle TC Ürdün Büyükelçisi Murat Karagöz’ü rezidansında  ziyaret ederek, ülkelerimiz ile Ürdün arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi için atılacak adımları planladık. Son olarak Kuzey Kıbrıs’ta Sağlık Turizminin gelişmesi ve uluslararası alandaki etkinliğimizin artması için başta Başbakanımız olmak üzere

Turizm ve Sağlık Bakanlarımıza ve ayrıca TC hükümetine özelde konseyimiz genelde ise Turizm camiası adına teşekkür ediyorum.”

 

Bu haber toplam 2832 defa okunmuştur
Etiketler : ,