1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. Resim yarışmasına başvular sürüyor
Resim yarışmasına başvular sürüyor

Resim yarışmasına başvular sürüyor

Başvurular 10 Mayıs Cuma gününe kadar…

A+A-

 

 

Genç kuşak ressamların anlayış ve eğitim ayrımı gözetmeksizin özendirilmesi, yeni değerlerin saptanması, bu alanda eser üreten genç sanatçıların çalışmalarının bir arada sergilenmesi ve başarılı olan ressamların ödüllendirilerek teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen “Genç Sanatçılar Resim Yarışması”na başvurular sürüyor.

Yarışmaya başvurular 10 Mayıs Cuma gününe kadar devam edecek.

“Genç Sanatçılar Resim Yarışması”nda başarı ödülü ve sergileme alacak eserler, 4-14 Haziran tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi’de sergilenecek.

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, başarı ödülü almaya hak kazanacak eserlerin her birine 2 bin 500 TL’lik para ödülü ile plaket verilecek.

Yarışmaya 1 Ocak 1978 ve sonrasında doğan 35 yaş ve altındaki KKTC uyruklu tüm sanatçıların katılabilecek. Yarışmaya katılacak eserlerin en geç 10 Mayıs Cuma günü mesai bitimine kadar alındı belgesi karşılığında Atatürk Kültür Merkezi’ne teslim edilmesi gerekiyor.

Şartnamesi Kültür Dairesi Müdürlüğü’nden temin edilecek olan yarışmaya katılacak sanatçılar, eserlerinde kendi anlatım biçimlerine uygun her türlü teknik ve malzemeyi kullanmakta serbest bırakılırken, yarışmaya en az üç, en çok beş eser verebilecekler.

Son iki yıl içerisinde üretilmiş, kısa kenarı en az 35cm ve uzun kenarı en fazla 200 cm olarak belirlenmiş eserlerin, daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış ve sergilenmemiş olması gerekiyor. Yarışmaya verilecek eserler Feridun Işıman, Hikmet Uluçam ve Hüseyin Özinal’dan oluşan Yarışma Seçici Kurulu tarafından değerlendirilecek.

Ödüllerin tümünü veya bir kısmını dağıtıp dağıtmamakta serbest olan Seçici Kurul’un Yarışma’da sergilenmeye değer bulacağı eserler içerisinden üç esere, derecelendirme yapılmaksızın Başarı Ödülü’ne layık görecek. Eserlerin başarı ödülüne aday olabilmesi için, eser sahibi sanatçının en az 2 eserinin sergileme alması şartı aranıyor.

Başarı ödülüne değer görülen eserlerin Kültür Dairesi Müdürlüğü’ne bırakılacağı yarışmada, Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın, eser sahibinin ismini belirtmek kaydı ile bu eserleri ticari amaç dışında kullanabilecek. Yarışmada başarı ödülüne değer görülen eserlerin telif hakkı ise eser sahibine ait olacak.
(tak)

Bu haber toplam 1168 defa okunmuştur