1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Resim sanatının inceliğini ustasından dinlediler
Resim sanatının inceliğini ustasından dinlediler

Resim sanatının inceliğini ustasından dinlediler

Kıbrıs Montessori Okulları’nın Girne şubesi dün düzenlediği sanat etkinliği kapsamında ülkemizin tanınmış Resim Sanatçısı Semra Beyhanlı’yı ziyaret etti

A+A-

Montessori eğitim sistemi ile 0-6 yaş grubu çocuklara kreş ve anaokulu hizmeti veren Kıbrıs Montessori Okulları’nın Girne şubesi dün düzenlediği sanat etkinliği kapsamında ülkemizin tanınmış Resim Sanatçısı Semra Beyhanlı’yı ziyaret etti

Resim sanatının inceliğini ustasından dinlediler

Girne Montessori Okulu öğrencileri, “Sanat” etkinliği kapsamında Kıbrıslı Türk tanınmış Resim Sanatçısı Semra Beyhanlı’yı Ağırdağ’daki sanat atölyesinde ziyaret etti.

Çocuklar ziyaret kapsamında önce “Limonlu Hanay” olarak bilinen hanaydaki Beyhanlı’nın sanat atölyesini gezdi, ardından resmin ustası Semra Beyhanlı’dan resim yapmanın inceliklerini öğrendi.

Girne Montessori Okulu çocukları,  etkinlik çerçevesinde Beyhanlı ile birlikte resim yapma şansı buldu.

Resim Sanatçısı Semra Beyhanlı, Montessori çocukları ile birlikte hanayın avlusunda bulunan ve hanaya adını veren asırlık Limon ağacının altında sulu boya ile resim çalışması yaptı.

Çocuklar, muhteşem bir doğa ve usta bir sanatçı eşliğinde dilediği resimleri sulu boya ile çizdi.

Girne Montessori Okulu çocukları resimlerini yaptıktan sonra sergi salonunu gezdi, salondaki resimleri inceledi.

Resim Sanatçısı Semra Beyhanlı, Girne Montessori Okulu’nu Kıbrıs mutfağına özgü tatlardan oluşan ikramı ile ağırlandı.

Girne Montessori Okulu’nun “sanat” etkinliği çerçevesinde Resim Sanatçısı Semra Beyhanlı’ya yaptığı ziyaretine Kıbrıs Montessori Okulları Eğitim Direktörü Hatice Düzgün de eşlik etti.

 

Düzgün: Resim sanatının inceliklerini ustasından öğrendiler

Kıbrıs Montessori Okulları Eğitim Direktörü Hatice Düzgün, 30 yıl ilkokul öğretmenliği yapan Semra Beyhanlı’nın aynı zamanda resim sanatçısı olduğunu belirterek, Türkiye’de ve KKTC’de birçok sergi açtığını kaydetti.

Düzgün, hem üretken bir insanın zihinlerinde kalması hem de resim sanatının inceliklerini ustasından öğrenmeleri amacı ile Girne Montessori Okulu çocuklarını ilkokul öğretmeni ve resim sanatçısı Semra Beyhanlı ile buluşturduklarını kaydetti.

Hatice Düzgün, oldukça verimli bir ziyaret gerçekleştirildiğini ifade ederek Resim Sanatçısı Beyhanlı’ya nezaketinden dolayı da teşekkür etti.

semra.jpg

Beyhanlı: Montessori eğitim sistemi hayalimdi

Resim Sanatçısı Semra Beyhanlı, 30 yıl ilkokul öğretmenliği yaptığını ve Montessori sisteminin aslında her zaman hayal ettiği bir eğitim sistemi olduğunu kaydetti.

Çocukların gerçek bilgiyi 5 duyu organı ile öğrenebileceğine ve ruhlarının sıkışmaması için eğitimin kalıplara sokulmaması gerektiğine inandığını söyleyen Semra Beyhanlı şunları söyledi:

 “Ben sanatçı ruhlu bir insanım ve 30 yıllık öğretmenlik hayatımda hep Montessori eğitim sistemini hayal ettim. Çocukların ruhunun okullarda ne kadar sıkıştığını, kalıplara sokulduğunu ve zorlayarak bir tarafa yönlendirildiğini görmek beni hep rahatsız ediyordu. Öğretmenlik hayatımda bu sistemin farkında olmayarak, eğitimi, oyunlara dönüştürerek, geziler düzenleyerek hafifletmeye çalışmadım. Ama tabiî ki, müfredatı da uygulamak zorundayız. Şimdi benim hayalim olan eğitim sistemi Kıbrıs Montessori Okulları’nda veriliyor” diye konuştu.

Bu haber toplam 3348 defa okunmuştur
Etiketler : ,