1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. Renkli sahneler
Renkli sahneler

Renkli sahneler

UKÜ, Kütüphane Müdürlüğü ile Kütüphane Kulübü'nün ortaklaşa düzenlediği 49. Kütüphane Haftası'nda, bu yıl da kültür ve sanat ağırlıklı birbirinden renkli aktivitelere sahne oldu.

A+A-


Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Kütüphane Müdürlüğü ile Kütüphane Kulübü'nün ortaklaşa düzenlediği 49. Kütüphane Haftası'nda, bu yıl da kültür ve sanat ağırlıklı birbirinden renkli aktivitelere sahne oldu.
1964 yılından bu yana, her yıl Mart ayının son haftasında gerçekleştirilen kütüphane haftası UKÜ'de de etkinliklerle kutlandı. Altı gün süren etkinliklerde Amerikalı yazar – akademisyen Heath W. Lowry  ile tiyatro ve dizi oyuncusu Erkan Petekkaya UKÜ'ye konuk oldu. Bunların yanı sıra Üniversite’de hafta boyunca kütüphane gezi ve tanıtımı, halk dansları gösterileri, şiir ve gitar dinletisi ile konser gibi aktiviteler de gerçekleştirildi.
Açılış töreninde konuşan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karakartal kütüphane ve kitapların önemine vurgu yaptı, internet üzerinden ulaşılan bilgi ile kitap ve kütüphanelerden ulaşılan bilgi arasındaki farklara değindi. Karakartal, “Çağdaş dünyamızın en önemli keşiflerinden biri olan bilgisayar ve internet elbetteki büyük bir kolaylık ve nimettir; ancak internetteki bazı bilgilerin yanlış girildiği, bazen güvenilir olmayan kaynaklardan alındığı da unutulmamalıdır.” dedi.
Kütüphane Müdürü ve Kütüphane Kulübü Danışmanı Gülten Sala Lay da konuşmasında UKÜ Kütüphanesi’nin gelişiminden söz ederek amaçlarının bilgili ve kültürlü, yaşama katkıda bulunan sevgi dolu gençler yetiştirmek olduğunu söyledi.
Kütüphane Kulübü Başkanı Gizem Kaya da 2006 yılında kurulan ve Kuzey Kıbrıs’ta ilk ve tek olma özelliği taşıyan kulübün her geçen gün kendini geliştirdiğine değindi. Kaya, Kütüphane Kulübü’nün projeler ve etkinliklerle 706 üniversite kulübünün yarıştığı “5. En Aktif Kulüp” yarışmasında düşünce ve genel kültür alanında birinci olduğunu da hatırlattı. YD

Bu haber toplam 1088 defa okunmuştur