1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Poliçelere” oybirliği
“Poliçelere” oybirliği

“Poliçelere” oybirliği

Poliçeler Yasası’nda yapılan değişiklikle, karşılıksız çekten kaynaklanan hapislik cezası kaldırılıyor

A+A-

Poliçeler Yasası’nda yapılan değişiklikle, karşılıksız çekten kaynaklanan hapislik cezası kaldırılıyor.
Mecliste Komite’den geçerek Genel Kurul’a gönderilen yasa önerisi, ceza mahkemelerinin ele aldığı karşılıksız çek konusunu hukuk mahkemelerine vererek karşılıksız çekten kaynaklanan hapislik cezasını ortadan kaldırırken; yazdığı çeki karşılıksız çıkan kişinin bunu dolandırıcılık maksadıyla yaptığının ispatı durumunda Fasıl 154 Ceza Yasası’nda, hapislik öngören “dolandırıcılık” suçuyla yargılanmasını öngörüyor.
“Borç-Alacak İlişkilerini Düzenleyen Tüm Mevzuata İlişkin Değişiklikleri Hazırlamak ve Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Ad-hoc) Komite’nin Çarşamba günkü toplantısında onaylanan Poliçeler (Değişiklik) Yasa Önerisi, ivedilikle görüşülmek üzere Genel Kurul’a sevk edildi.
Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Hasan Taçoy başkanlığındaki Komitenin oybirliğiyle onayladığı öneriyle, çek kullanmanın kolaylaştırılması yanında, günün koşullarına ve Avrupa Birliği’ne uygun olarak, çek yasağına girenlerin ceza kapsamında değil de hukuk kapsamında değerlendirilmesi amaçlanıyor.

Taçoy: “Yasa önerisi tüm partilerin katkılarıyla hazırlandı”

TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Komite Başkanı Hasan Taçoy, Başbakanlıktan alınan taslak üzerinde yapılan uzun tartışmalarla, Meclis’teki tüm siyasi partilerin katkılarıyla hazırlanan yasa önerisinin, ilgili paydaşların da bilgisine sunulması neticesinde oybirliğiyle onaylandığına işaret etti.
Poliçeler Yasası’nda, ciro konusunda, 2011 yılında yapılan değişiklikte eksik bırakılan noktaların bu çalışmayla yeniden düzenlediğini belirten Taçoy, yasadaki “çekler” kısmının tamamen yeniden ele alındığını ve çekin nasıl basılacağından nasıl hesap açılacağına; çekin nasıl karşılıksız olduğundan cezalara kadar ilgili maddelerin değişikliğe uğradığını anlattı.

Karşılıksız çekler ödenmeden çek yasağından çıkılamayacak

Taçoy, bu çerçevede yapılan değişiklikle, bir kişinin, piyasaya sunduğu ve karşılıksız çıkan çeklerini ödemeden çek yasağından kurtulamayacağına işaret ederek, söz konusu tüm borçlar ödendikten sonra ilgili banka veya Merkez Bankası’na yapılacak dilekçe neticesinde çek yasağından kurtulabileceğini anlattı.

Daha önceki yasada, çek yasağındaki bir kişi, borcunu ödese de ödemese de 12 ay sonra çek yasağından çıkabiliyordu.

Çek garanti miktarı en az 500 TL…

Eski yasaya göre 250 TL olan çek garanti miktarının yapılan düzenlemeyle, en az 500 TL’yle sınırlandırıldığını belirten Taçoy, ayrıca “itibarlı müşterilerin” çeke yazacakları arzu ettikleri kadarki miktarın bankalar tarafından garanti edilmesiyle ilgili de düzenlene yapıldığını kaydetti.

Hukuk mahkemeleri bakacak…
Taçoy, yasa tasarısının getirdiği esas ve köklü değişikliğin, suç ve cezalarla ilgili bölümde yapıldığına işaret ederek, bu düzenlemeyle, ceza mahkemelerinin ele aldığı karşılıksız çek mevzuunun hukuk mahkemeleri seviyesine indirildiği ve karşılıksız çekten kaynaklanan hapislik cezasının ortadan kaldırıldığını vurguladı.

Dolandırıcılık maksatlıysa cezası hapislik…
Ancak yazdığı çeki karşılıksız çıkan kişinin bunu dolandırıcılık maksadıyla yaptığının ispat edilmesi durumunda, o zaman, Fasıl 154 Ceza Yasası’nda öngörülen “dolandırıcılık” suçuyla yargılanacağı ve bunun da cezasının hapislik olduğuna dikkat çeken Taçoy, “yani bu yasa normal çek yazan kişileri hapislik cezasından kurtarıyor” dedi.
Yeni düzenleme, çekin arkasına kime ciro edildiğinin açık isim ve tarihle imzalanarak belirtilmesi zorunluluğunu da getiriyor.

İcra Yasası’nda ve Fasıl 154’te de değişiklik gerekli...

Taçoy, bu yasaya tamamlayıcı olarak İcra Yasası’nda da değişiklik yapılması ve “ilansız icra” diye bahsedilen icra sisteminin ülkeye getirilmesi gerektiği konusunu da komitede görüşerek bu çerçevede hazırlık yapılması için karar ürettiklerini kaydetti.
Fasıl 154’ün dolandırıcılık kısmında da, gelişen teknolojiye bağlı olarak, çeklerle ilgili konularda da düzenlemelere ihtiyaç olduğuna işaret eden Taçoy, bu çerçevede bazı değişiklikler yapılmasını da komitede karara bağladıklarını anlattı. TAK

Bu haber toplam 1955 defa okunmuştur
Etiketler : ,