1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Çeler'in yazılı yanıtlarına tepki: Biz aptalız, anlamayız
Pilli: "Bu toplumsal bir mücadeledir"

Pilli: "Bu toplumsal bir mücadeledir"

Bu mücadelenin toplumsal bir mücadele olduğunu ve herkesin sorumluluğu olduğunu ifade eden Bakan Pilli, sağlık bakanlığı ve sağlık personeli olarak en iyi şekilde görevlerini yaptıklarını söyledi.

A+A-

Sağlık Bakanı Ali Pilli BRT’de Ana habere telefonla katılarak coronavürüs salgını hakkındaki çalışmaları ve son rakamları verdi.

Bakanlığın görevde olduğunu ve koordinasyonu sağladıklarını belirten Bakan Pilli, bugün evlerde tutulan 20 kişiden alınan numunelerden birinin pozitif çıktığını ve vaka sayısının 39 olduğunu açıkladı.

Pilli, izolasyonların yeni başladığını ve yurt dışından gelen kişileri tek tek aradıklarını ve genel durumlarını sorduklarını ifade ederek, bu kişilere evlerinde kalmalarını daima söylediklerini dile getirdi.
Bu mücadelenin toplumsal bir mücadele olduğunu ve herkesin sorumluluğu olduğunu ifade eden Pilli, sağlık bakanlığı ve sağlık personeli olarak en iyi şekilde görevlerini yaptıklarını söyledi.

Bakan Pilli, bu süreçte görev alkan tüm sağlık ekibi ile polis teşkilatına teşekkür etti..
20 kişinin bir otelde tek tek odalarda tutulduğunu ve bu kişilerden numune alımlarının devam ettiğini ve sonuçları yarın sabah açıklayacaklarını belirtti.

Bir iş insanının sağlık ihtiyaçlarını özel uçağı ile KKTC’ye getirdiğini belirterek bu kişiye de teşekkür eden Pili, bugün ayrıca Girne Limanı’ndan gerek kıyafet gerekse de maske olsun bir çok eşya geldiğini açıkladı.

30 ventilator ihalesinin sonuçlandığına dikkati çeken Pilli, özel uçakla bugün hızlı tarama kitlerinin de geldiğini ve bazı iş insanlarının bu kitleri bağışladığını söyledi.

Bakan Pili bir çok yerden çok bağış geldiğini belirterek, bu kişilerin isimlerini ilerleyen günlerde açıklayacaklarını söyledi.

Yarın daha büyük bir operasyona başlayacaklarını ve ateş polikiliniği açtıklarını ve ateşli hastaların yarın oraya yönlendirileceğini ifade eden Pilli, hızlı tarama kitlerinin yarın kullanmaya başlanılacağını belirtti.
Yarından sonra evde tarama çalışmalarına başlayacaklarını açıklayan Pilli, yarın şüpheli evlerin hep taranacağını açıkladı.

Pilli, bazı belediye başkanlarını aradığını ve tüm içlerde kurulan ilçe emniyet kurullarından şüpheli tüm durumları bakanlığa bildirimlerini isteyeceklerini söyledi.

Bakan Pilli, Biz çalışıyoruz vatandaşlar da dışarı çıkmasın. Kısmi sokağa çıkma yasağı yerinde bir karardır. Halk evinde kalsın ki biz daha kısa sürede bu salgını durduralım” dedi..

(BRT)

Bu haber toplam 1285 defa okunmuştur
Etiketler : ,