1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Peşkeş” öfkesi
“Peşkeş” öfkesi

“Peşkeş” öfkesi

Özyiğit: “Halkın daha pahalı enerji tüketmesine ve KIB-TEK’in zarara uğratılarak peşkeş çekilmesine karşıyız”

A+A-

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, halkın daha ucuz enerji tüketmesine olanak sağlamak yerine hem halkın daha pahalı enerji tüketmesine, hem de Kıb-Tek’in zarara uğratılarak peşkeş çekilmesine yönelik her türlü karar ve icraata karşı olduklarını kaydetti.
Yazılı açıklamasında, Kıbrıs Türk Hava Yolları’nı kapatan, DAÜ üniversite öncesi kurumlarını devreden, Ercan Havaalanı’nı peşkeş çeken hükümetin, şimdi de sıraya Elektrik Kurumu’nu koyarak bu yönde çalışmalar yaptığını iddia eden Özyiğit, “TDP olarak bu konudaki net duruşumuz sürmektedir. Özelleştirme yönünde atılacak adımların karşısında olacağız” dedi.
AKSA şirketinin alım garantisinin kapasitesini artırması yönünde hükümetten talepte bulunmasının ardından, ilgili bakanın onay için Bakanlar Kurulu’na başvurduğunu anımsatan Özyiğit, “AKSA şirketine verilmek istenilen yıllık 200 milyon kWh elektrik üretimi Kıb- Tek’e ait santrallerde gerçekleştirilirse, yılda en az 12 Milyon TL tasarruf elde edileceği ortada iken, böylesi bir uygulama içine girmek, herhalde halka ihanetten başka bir şekilde tarif edilemez” dedi.
Cemal Özyiğit, “El-Sen’in açıklamalarından da anlaşılacağı üzere AKSA ve Kıb-Tek benzer özelliklerle donatılmış santrallere sahipken, bir yıl içinde AKSA’nın 160 kez, Kıb-Tek’in santralinin ise sadece 6 kez devre dışı kalmasının çok şeyi anlattığına” dikkat çekti.
Halkın daha ucuz enerji tüketilmesini sağlayacak olanaklar sözkonusu iken, ısrarla tam tersinin yapılmaya çalışılmasının kabul edilemez olduğunu belirten Özyiğit, bu gelişmeleri “yetkili makamların halkı değil, kendilerini düşündüklerinin göstergesi” olarak değerlendirdi.
Göreve geldiği günden itibaren karar ve uygulamaları ile halkını fakirliğe iten, kurumlarını elden çıkaran hükümetin artık yolun sonuna geldiğini, ancak giderayak da olsa halka ihanet etmeyi sürdürdüğünü kaydeden Özyiğit, “UBP hükümetinin miadı artık dolmuştur. Halkın kendisine yapılan haksızlıkların hesabını soracağı günler yakındır” diye konuştu. TAK

Bu haber toplam 1333 defa okunmuştur