1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. Özkıraç: Dava tebliği için elçiliğe çağrıldım
Özkıraç: Dava tebliği için elçiliğe çağrıldım

Özkıraç: Dava tebliği için elçiliğe çağrıldım

EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç, 26. Ankara Ceza Hukuk Dairesi tarafından kendisine dava açıldığını söyledi, dava tebliği için TC Lefkoşa Büyükelçiliği’ne çağrıldığını açıkladı.

A+A-

EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç, 26. Ankara Ceza Hukuk Dairesi tarafından kendisine dava açıldığını söyledi, dava tebliği için TC Lefkoşa Büyükelçiliği’ne çağrıldığını açıkladı.

TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nde görevli bir kişinin elinde 2 zarfla geçtiğimiz gün sendikaya geldiği bilgisini paylaşan Özkıraç, “Belge tebliği için elçiliğe çağrıldım ancak gitmedim” dedi.

Özkıraç, dava konusuna dair herhangi bilgisinin olmadığını da dile getirerek, “Korkmadım, korkmuyorum” şeklinde konuştu.

Muhalefet liderlerine de seslenen Özkıraç, “Vatandaşınız başkonsolosluğa çağrılıyor. Anlayın artık” şeklinde konuştu.

Basın toplantısı düzenleyen Özkıraç, 2016 yılından beri Türkiye’ye gitmediğini de ifade ederek, “Bunlar bizi yıldırmaz, direneceğiz” dedi.

“Zam konusu Bakanlar Kurulu’ndan geçmez”

Kıb-Tek’in elektrikte yüzde 30 zam önerisine de değinen Özkıraç, zam konusunun ‘gündemi meşgul etmek için’ ortaya atıldığını dile getirdi, “Ben iddia ediyorum, bu zam Bakanlar Kurulu’ndan geçmez” şeklinde konuştu.

Özkıraç, “Uyarıyoruz, Ersan Saner gözünü bu tarafa çevir, işler iyi gitmiyor. Mağusa bölgesindeki kesintilerin nedeni nedir?” diye sordu.

“Zamlarla ilgili toplum sessiz”

Zamlarla ilgili toplumun sessizliğinin dikkatlerden kaçmadığını ifade eden Özkıraç, Kıb-Tek’in ‘bile isteye batağa sürüklendiğini’ vurguladı.

Özkıraç, hükümetin kendi aralarında çıkar hesapları olduğunu da söyleyerek, bu nedenle kurumla ilgili doğru düzgün karar alınmadığını belirtti.

‘Yap-İşlet-devret’ modellerine her zaman karşı çıktıklarını ifade eden Özkıraç, sendikanın bu konudaki duruşunun net olduğunu kaydetti.

“AKSA’ya borç 294 milyon TL”

Özkıraç, Kıb-Tek’in AKSA’ya sözleşme gereği bugün itibariyle 294 milyon TL ödeme yapması gerektiğini açıkladı.

Yakıt ihalesinin henüz sonuçlanmadığını belirten Özkıraç, bu konuda sendikanın sunduğu önerilerin yönetim tarafından dikkate alınmadığını dile getirdi.

Özkıraç, “AKSA’ya 300 milyon TL’ye yakın borcu olan bir kurumun, bu dakikadan itibaren yatırım yapma şansı kapanmıştır. Gelmiş geçmiş yönetimler bu enkazın sorumlusudur” dedi.


Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda yaşanan son gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmak gerekçesiyle basın toplantısı düzenledi.

Sendika’nın Genel Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda konuşan EL-SEN Genel Başkanı Kubilay Özkıraç, KIB-TEK’in batmak üzere olduğunu savunarak, Ekonomi Bakanı Arıklı’yı Kuruma borcu olanların elektriğinin kesilmesi için talimat vermeye çağırdı. Özkıraç, “Talimat verilmezse, bugünden itibaren gereğini biz yapacağız. Talimat verilsin, 24 saatte kasaları doldururuz” dedi.

Özkıraç: “Zam konusu gündemi meşgul etmek için ortaya atıldı”

KIB-TEK Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu’nun yüzde 30 zam yapılmasına yönelik Bakanlar Kurulu’na yaptığı öneriyi değerlendiren Özkıraç, gündemi meşgul etmek için zam konusunun ortaya atıldığını savunarak, Bakanlar Kurulu’ndan zam kararı çıkmayacağına inandığını aktardı.

50 megavatlık yap-işlet-devret modeli ile bir elektrik santrali kurulacağı yönünde çıkan haberlere değinen Özkıraç, bu işten Başbakan ve Bakanlar Kurulu üyelerinin haberi olmadığını öne sürerek, “Bir oyun oynanıyor” dedi. Sendikanın enerji politikalarının net olduğunu anlatan Özkıraç, yap-işlet-devret modellerine karşı olduklarını, yatırımdan yana olduklarını söyledi.

“AKSA’YA 294 MİLYON TL BORÇ VAR”

KIB-TEK’in AKSA’ya 294 milyon borcu olduğunu ifade eden Özkıraç, 294 milyon TL borcu olan bir kurumun yatırım yapma olanağı bulunmadığını belirtti. Yaşanan elektrik kesintilerine dikkati çeken Özkıraç, AKSA’nın Kurum’dan 294 milyon TL alacağı olduğu için kesintilerin yaşandığını belirtti. Özkıraç, gelmiş geçmiş tüm hükümetler ve tüm yönetim kurullarının bu enkazın sorumlusu olduğunu vurguladı.

Ülkede yakıt sıkıntısının da büyüdüğünü ve yakıt ihalesinin sonuçlanmadığını kaydeden Özkıraç, ihalesiz olarak yakıt gelmeye devam ettiğini ve gelen yakıtın analiz sonuçlarını kimsenin bilmediğini söyledi.

“Kıb-Tek battı batıyor”

Özkıraç, “Her ay 16 milyon özel bankalara borç ödüyoruz, aylık 150 milyon yakıt parası var. Ama Başbakan Kurultay derdinde. Saner’i uyarıyoruz, gözünü bu tarafa çevir, işler iyi gitmiyor… KIB-TEK battı batıyor” diyerek, Kuruma hiçbir yatırım yapılmadığını savundu ve makamları işgal edecekleri uyarısında bulundu.

“Elçiliğe çağrıldım”

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’nden birinin sendikaya giderek bir tebligatı olduğunu gerekçesiyle kendisini Elçiliğe çağırdığını kaydeden Özkıraç, yerinin belli olduğunu ve tebligatı kendisine göndermeleri gerektiğini söyledi.

Özkıraç, 30 gün içerisinde Büyükelçilik Konsolosluk Şubesi’ne başvurması gerektiğinin belirtildiği yazıyı da basınla paylaştı ve bu durumu muhalefet partilerinin de dikkatine getirdi.

Kaşif: “Birebir pazarlık yapılarak doğrudan alım yoluna gidildi”

Özkıraç’ın ardından söz alan EL-SEN Genel Sekreteri Ersan Kaşif, geçtiğimiz günlerde bir beton şantiyesinin KIB-TEK’e olan borcu nedeniyle elektrik enerjisini kesmeye giden iki KIB-TEK çalışanının şantiyedeki çalışanlar tarafından darp edildiğini hatırlatarak, konunun takipçisi olacaklarını vurguladı.

Kurum’daki ihale süreçlerine de değinen Kaşif, sekiz ayda hiçbir ihalenin sonuçlanmadığını, birebir pazarlık yapılarak doğrudan alım yoluna gidildiğini anlattı.

Sakinoğlu: “Hiçbir mazareti olamaz”

Son olarak söz alan EL-SEN Basın Sekreteri Kazım Sakinoğlu da, sekiz aydır yakıt ihalesinin sonuçlandırılmamasını eleştirerek, bunun hiçbir mazereti olamayacağını söyledi. (TAK)

Bu haber toplam 4032 defa okunmuştur