1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Özgürgün: 'DP ile işimiz olmaz'
 Özgürgün: DP ile işimiz olmaz

Özgürgün: 'DP ile işimiz olmaz'

UBP Başkanı Özgürgün, AKP Kurultayı’na dış ilişkiler olarak baktıkları için kurultaya UBP’nin Dış İlişkiler Sorumlusu Tahsin Ertuğruloğlu’nu gönderdiklerini söyledi.

A+A-

 

Ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, BRT’deki Sabah Rotası programına katıldı, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun yeniden aday olması durumunda Eroğlu’nu destekleyeceklerini açıkladı.
DP ile konuşacak bir şeyleri kalmadığını da ifade eden Özgürgün, “DP, CTP’nin koltuk değneği olmaktan başka bir işe yaramaz. Böyle bir parti ile bizim bir şey konuşmamız pek mümkün olmaz” dedi.
AKP’nin Olağanüstü Genel Kurulu’na ülkemizde çoğu siyasetçinin katıldığını ancak ana muhalefet parti başkanı olarak neden gitmediği sorusuna Özgürgün, AKP kurultayına dış ilişkiler olarak baktıkları için Türkiye’ye UBP’nin Dış İlişkiler Sorumlusu Tahsin Ertuğruloğlu’nu gönderdiklerini söyledi.


“Aday olursa Eroğlu desteklenecek”
Özgürgün Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Özgürgün, aday olmaya karar verdiği takdirde Ulusal Birlik Partisi’nin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu destekleyeceğini söyledi. Özgürgün “Eroğlu’nun aday olmaya karar verip vermemesi durumuna UBP pozisyonunu belirleyecektir” dedi.

“DP ile konuşacak bir şeyimiz olamaz”
Ulusal Birlik Partisi’nin bu konuda diğer partilerle ittifak arayışı içerisinde olup olmayacağı yönündeki bir soruya karşılık ise Özgürgün ‘Demokrat Parti ile konuşacak bir şeyimiz olmaz diye düşünüyorum. DP, CTP’nin koltuk değneği olmaktan başka bir işe yaramaz. Böyle bir parti ile bizim bir şey konuşmamız pek mümkün olmaz’ ifadelerini kullandı.
Erken seçime yönelik olarak ise Özgürgün, ‘yerel seçimlerde beş büyük kent belediyesinin oyları seçmenin üçte ikisini oluşturuyor ve buralarda iki iktidar partisinin başarısız olduğunu görüyoruz. Hal böyle olunca erken seçim ihtiyacı olduğu ortaya çıkıyor’ diye konuştu.

“AKP Kurultayı’na dış ilişkiler olarak bakıyoruz”
AKP’nin Olağan Genel Kurulu’na ülkemizde çoğu siyasetçinin katıldığını ancak ana muhalefet parti başkanı olarak neden gitmediği sorusuna Özgürgün, AKP kurultayına dış ilişkiler olarak baktıkları için Türkiye’ye UBP’nin Dış İlişkiler Sorumlusu Tahsin Ertuğruloğlu’nu gönderdiklerini söyledi. Ahmet Davutoğlu’nun AK Parti Genel Başkanı olmasını KKTC ve Kıbrıs sorunu açısından nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna karşılık Özgürgün, Türkiye’de 11 ay sonra seçim olduğunu ve bu süreçte Kıbrıs konusu dahil çok büyük değişiklikler beklenmemesi gerektiğini belirtti.

“Erdoğan’ın ziyaretine anlam yüklenmemeli”
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ziyaret edeceğinin hatırlatılması üzerine Özgürgün, bu ziyarete özel bir anlam yüklememek gerektiğini kaydetti.
2 Eylül’de başlayacak olan görüşmeler konusunda ise Özgürgün bölgede yaşanan olaylar nedeniyle bu dönemde Kıbrıs’ta çok radikal bir değişiklik beklemediğini ancak liderlerin belirli konularda yakınlaşmalar sağlayabileceklerini görüşünü ifade etti.

“Bana göre Anayasa’ya aykırı”
Özgürgün, Birikmiş Vergi Borçlarına İlişkin Düzenlemeler İçeren Yasa Tasarısı’nı hükümetin Kanun gücünde kararname ile yürürlüğe koymasının Anayasa’ya aykırı olduğunu savundu.
Özgürgün ‘Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi tarihinde ilk kez böyle bir şey yaşanıyor. Kanun gücünde kararname çıkarılması bana göre Anayasa’ya aykırı. Anayasa’nın temel ilkelerine ve ruhuna da aykırı. Anayasa’yı yeniden yorumladığınız zaman kanun gücünde kararname ile bunun yapılamayacağı açıkça görülüyor. Hükümet birçok olayda olduğu gibi burada da yasa tanımıyor. Hükümetin yasa tanımaz bir tavrı var’ diye konuştu.
Organ Nakli Yasası’nın meclise geldiği zaman Ulusal Birlik Partisi’nin nasıl bir tutum sergileyeceğine yönelik soru üzerine ise Özgürgün ilk olarak Cumhurbaşkanı’nın yasayı geri gönderme gerekçelerine bakılması gerektiğini söyledi.

Bu haber toplam 1694 defa okunmuştur