1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. NKL, Türkiye birinciliği için yarışacak!
NKL, Türkiye birinciliği için yarışacak!

NKL, Türkiye birinciliği için yarışacak!

İstanbul’da Vodafone FreeZone 16. Liselerarası Müzik Yarışması’nın finalinde KKTC’yi temsil etme hakkı kazanan Namık Kemal Lisesi’nin rakipleri belli oldu.

A+A-


Telsim’in Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ile işbirliğinde düzenlediği ve 17 liseden 19 orkestranın katılımı ile 8 Mart’ta yapılan Telsim FreeZone 1. Liselerarası Müzik Yarışması’nda “en iyi orkestra” dalında birinci gelerek,  İstanbul’da Vodafone FreeZone 16. Liselerarası Müzik Yarışması’nın finalinde KKTC’yi temsil etme hakkı kazanan Namık Kemal Lisesi’nin rakipleri belli oldu. İstanbul’da, Namık Kemal Lisesi’yle birlikte 24 lise, yeteneklerini sergileyerek, Türkiye birincisi olmak için yarışacak. “Gençlik bir kere yaşanır, özgürce yaşa” sloganıyla gençlere özgürlük alanları yaratmayı amaçlayan Vodafone FreeZone tarafından düzenlenen Vodafone FreeZone 16.Liselerarası Müzik Yarışması’nın finalistleri belli oldu. Büyük final HTC sponsorluğunda 27 Nisan’da Bostancı Gösteri Merkezi’nde gerçekleşecek.
Türkiye’nin en kapsamlı müzik yarışmasının finalinde, Türkiye ve KKTC genelinde finale kalan 24 grup birincilik için performanslarını sergileyecek. Bu yıl Türkiye’deki tüm okulların katılımına açık olan yarışmaya Türkiye’de 53 ilden 424 okul başvurdu. Türkiye’nin en kapsamlı liselerarası müzik yarışmasının finaline kalan 24 lise, 27 Nisan’da birincilik için yarışacak.
Türkiye’de 8 ilden 22 Lise ve KKTC Telsim FreeZone 1. Liselerarası Müzik Yarışması birncisi Namık Kemal Lisesi finale kaldı.
24. finalist ise 20 Nisan’da sonuçlanacak “Lisenin Yıldızı” sosyal medya projesiyle belli olacak. Gençlerin kendi gruplarını desteklemelerini sağlayan projede en çok oyu alan lise doğrudan finale çıkma şansı kazanacak.
Yarışmaya ayrıca beste dalında 65 başvuru alındı, bu çalışmalardan 4’üne mansiyon ödülü verilecek. Müzik alanında Türkiye’den ve dünyadan önemli isimlerin jüri üyesi olarak yer aldığı yarışmanın finalinde ünü sanatçı Emre Aydın da bir konser verecek.
Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl Türkiye’den tüm liselerin katılımına açık olan yarışmada“Yorum”, “Beste”, “Orkestra”, “Sahne Performansı”, “Kız Solist”, “Erkek Solist” ve “Enstrüman” kategorilerinde başarılı olan genç gruplara Vodafone FreeZone’dan sürpriz hediyeler verilecek.
Namık Kemal Lisesi’nin “En iyi orkestra” dalında birinci olduğu 8 Mart’taki yarışmada, “En iyi sahne performansı” dalında  Bülent Ecevit Anadolu Lisesi birinci oldu. “En iyi enstrüman” ödülüne,  Yakın Doğu Koleji 1. Grup’dan gitarist  Mustafa Selçuk Ünal layık görüldü. Lefkoşa Türk Maarif Koleji’nden Emre Özarabacı ile Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’nden Mazlum Keleşoğlu “En iyi erkek solist” ödülünü paylaştı. Yakın Doğu Koleji 1. Grup’dan Güler Merve Özgencil ile Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’nden Sabiha Topril de “En iyi kız solist” ödülünün sahibi oldu. YD

Bu haber toplam 1694 defa okunmuştur