1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Müteahhitler Birliği’nde Genel Kurul heyecanı
Müteahhitler Birliği’nde Genel Kurul heyecanı

Müteahhitler Birliği’nde Genel Kurul heyecanı

Müteahhitler Birliği’nin siyasetten arınmış, kavgacı değil uzlaşmacı, tüm kesimlerle dialog içinde ve çözüm üreten bir yapıda olmasını arzu ettiğini belirten Tosunoğlu, adaylığına ilişkin açıklamasında KTMB’ni meslektaşlarıyla birlikte hak ettiği saygın k

A+A-

 

Tosunoğlu ve Baştaş aday

Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği’nde (KTMB) 25 Mayıs’ta yapılacak genel kurul toplantısına ilişkin hazırlıklar sürerken Tosunoğlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Tosunoğlu  ve Baştaşlar İnşaat Direktörü Ahmat Baştaş yönetim için aday olduklarını açıkladı.
Müteahhitler Birliği’nin siyasetten arınmış, kavgacı değil uzlaşmacı, tüm kesimlerle dialog içinde ve çözüm üreten bir yapıda olmasını arzu ettiğini belirten Tosunoğlu, adaylığına ilişkin açıklamasında KTMB’ni meslektaşlarıyla birlikte hak ettiği saygın konuma kavuşturacağına inandığını kaydetti.
Baştaşlar İnşaat Direktörü olan Ahmet Baştaş ise, birlik içerisinde 5-6 yıldır sıkıntı yaşandığını ancak en büyük sorunun ülkemizde bir kamu ihale yasasının bulunmaması olduğunu vurguladı.

Tosunoğlu açıklama yaptı
Birliğin uzun süredir etkinlik ve aktif pozisyonunu kaybettiğine işaret eden Tosunoğlu açıklamasında şu noktalara vurgu yaptı:
“ İhale Yasası’nın uluslar arası standartlara kavuşması KKTC açısından kaçınılmazdır. Müteahhitlik firmalarının sermaye gücünün artırılması ve kalite çıtasını çok daha yukarılara çekmek hedefi önümüzde durmaktadır. İhalelerin ülkemizde açılması için Türkiye Cumhuriyeti makamları ile diyalog kurulması ve karşılıklı anlayışla sonuç alınması kaçınılmazdır.
Ülkemizde ihale edilen projelerin, süratle ilerlenmesi ve yüksek standardını koruması için Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği ciddi bir sorumluluk üstlenmelidir. Birlik binamıza yönelik borcun süratle ödenmesi ve bu yöndeki yasal takibin sona erdirilmesi; Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği binasının tüm hisselerinin müteahhitlerde kalması kaçınılmazdır”

Baştaş’tan basın toplantısı
Ahmet Baştaş ise, Lefkoşa Mirage Restoran’da gerçekleşen toplantıda, birliğin ve sektörün sorunlarını anlatarak bunların nasıl çözülebileceği konusunda basına detaylı bilgiler verdi. Uygulayacağı vizyonu açıkladı.
Baştaşlar İnşaat Direktörü olan Ahmet Baştaş, birlik içerisinde 5-6 yıldır sıkıntı yaşandığını ancak en büyük sorunun ülkemizde bir kamu ihale yasasının bulunmaması olduğunu vurguladı.
Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği’nin 1994 yılında kurulduğunu 1998 yılında 18/98 sayılı yasalar ile güçlendirilmiş bir ekonomik örgüt olduğunu kaydeden Baştaş, “Birliğimiz yasa ile kurulmuş tek birliktir. Yaklaşık 500 üyemiz olmasına rağmen aktif üye sayımız 200 civarındadır” dedi.
Ülke ekonomisi için ayrı önem arz teşkil ediyoruz
Baştaş, ülke ekonomisi için ciddi bir önem arz eden inşaat sektörünün 2003-2007 yıllarında Annan Planı’nın etkisiyle tavan yaptığını ve o yıllarda yaklaşık yıllık olarak 1-1.5 milyar TL civarında ülke ekonomisine katkı yaptıklarını söyledi.
Gerek çözüm çabalarının sonuçsuz kalması gerekse inşaat sektörünün kontrol altına alınamamasından kaynaklanan olumsuzlukların, sektörün bugünkü durumunun şekillenmesinde büyük önem taşıdığına dikkat çeken Baştaş, “Buna ek olarak gelmiş geçmiş hükümetlerin İnşaat Sektörü’nün gelişimi için çaba sarf etmemeleri ve yine biz Müteahhitler Birliği olarak süreci iyi yönetemememiz bu sektörü zor duruma sokmuştur” dedi.

Bu haber toplam 1600 defa okunmuştur