1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. "MÜDÜR MÜDÜR MÜDÜR?"
MÜDÜR MÜDÜR MÜDÜR?

"MÜDÜR MÜDÜR MÜDÜR?"

"Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Müdürü, bir süredir sahnelenmekte ve ilgiyle izlenmekte olan “Katil” adlı oyunu keyfi bir şekilde gösterimden kaldırdı"

A+A-

Baraka Kültür Merkezi, “Katil” oyununun kaldırılması ile ilgili basın açıklaması yaptı. 

Açıklamanın tam metni şöyle:


Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Müdürü, bir süredir sahnelenmekte ve ilgiyle izlenmekte olan “Katil” adlı oyunu keyfi bir şekilde gösterimden kaldırdı. Devlet Tiyatroları’nın asli görevi oyun hazırlayıp halka sunmaktır. Devlet Tiyatroları çeşitli sebeplerden dolayı bu görevini dahi yeterince yerine getiremezken, gösterimdeki bir oyunun, oyuncuların devam etmek istemesine rağmen iptal edilmesi akıl dışıdır. Tiyatro ve sanat etiğine aykırı olan bu tutum, sanatçının emeğine ve seyirciye de saygısızlıktır. “Katil” oyunu toplumsal sorumluluk bilinciyle kadın sığınma evi ve S.O.S. Çocuk Köyü yararına da sahnelenmekte olan ve planlanmış gösterimleri bulunan bir oyundur.
Devletin, planlı ve halk yararına bir kültür sanat politikası olmaması ve yıllardır dile getirilmesine rağmen özerk bir tiyatro yasası ve kurumu oluşturulmaması, hem sanatçıları hem de halkı mağdur eden bu gibi neticelere yol açmaktadır.
Devlet Tiyatroları’nın başında, siyasi atamalarla getirilen, sanatın özerkliğinden bi-haber olan ve topluma karşı sanatçı sorumluluğunu taşımayan müdürler oldukça bu gibi olaylar yaşanmaya devam edecektir.
Baraka Kültür Merkezi olarak, “Katil” oyununun müdür tarafından keyfi bir şekilde kaldırımasını protesto ederiz. Sanata ve sanatçıya sahip çıkılması için özerk, demokratik siyasi atamalardan uzak, toplumsal sorumlulukla hareket eden bir tiyatro kurumunun oluşması gerektiğini vurgularız.

Bu haber toplam 1391 defa okunmuştur