1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. Mehmetçik Üzüm Festivali başladı
Mehmetçik Üzüm Festivali başladı

Mehmetçik Üzüm Festivali başladı

Ülkenin en köklü festivallerinden biri olan Mehmetçik Üzüm Festivali törenle açıldı.

A+A-

Ülkenin en köklü festivallerinden biri olan Mehmetçik Üzüm Festivali Cumhurbaşkanı törenle açıldı. 

Festival çerçevesinde bu yıl 6’ncısı düzenlenen Uluslararası Altın Salkım Halk Dansları festivaline katılan ekiplerin sahnede yerlerini almasının ardından tören saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başladı. 

Açılış töreninde Mehmetçik Kültür ve Dayanışma Derneği Halk Dansları topluluğunun yanı sıra Romanya, Macaristan, Bulgaristan ve Meksika’dan gelen konuk ekipler gösteri sundu. 

Tatar: “Çeşitli olumsuzluklara rağmen büyük bir gayret ve büyük bir mücadele devam ediyor” 

 “Ekonomik krize rağmen, pandemiye rağmen çeşitli olumsuzluklara rağmen büyük bir gayret ve büyük bir mücadele devam etmektedir” diyen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, üreticiyi ve kültürel faaliyetlerle atalardan kalan geleneksel yöntemlerle üretilen ürünlerin desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Tatar, pandeminin hafiflemesinin ardından ekonominin daha iyiye gideceğine bölgede özellikle turizm konusunda büyük gelişmeler olacağına inanç belirtti. 

Töre: “Üretmeden kalkınamayız” 

Mehmetçik’teki üretime dikkat çeken, üretime katkı koyanlara teşekkür eden Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre Töre, “Üretmeden kalkınamayız” dedi. 

Sarıçizmeli: “60 yıllık bir maceraya ev sahipliği yapıyoruz”

Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, 60 yıllık bir maceraya ev sahipliği yaptıklarını ifade ederek, 1960 yılında Galatya Panayırı olarak başlayan Mehmetçik Üzüm Festivali’nin şimdilerde uluslararası boyutta gerçekleştiğini kaydetti. 

Mehmetçik bölgesinin üzüm ve üzüm ürünlerine bağlı olduğunu ve bu çerçevede üretime önemli katkı sağladığını anlatan Sarıçizmeli, haksız ambargolara ve engellemelere rağmen bölge ve ülkeyi tanıtmaya seslerini duyurmaya devam ettiklerini vurguladı. 

Sarıçizmeli, Cittaslow üyeliğinin yanı sıra uluslararası festivaller düzenleyen CIOFF’a da üye olduklarını kaydederek düzenlenen böylesi festivallerle ülkenin tanıtımına da katkı sağlandığını sözlerine ekledi. 

Dündar

 Mehmetçik Belediyesi’nin kardeş belediyesi Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da ülkede bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 Konuşmaların ardından festivalin açılışı gerçekleştirildi, ekiplere hediyeleri takdim edildi.

 Konuk ekiplerin ülkelerinden getirdikleri anı hediyelerini Cumhurbaşkanı Tatar’a takdim etmelerinin ardından 60’ıncı Mehmetçik Üzüm Festivalinin açılışı gerçekleştirildi.

5 gün devam edecek olan festival kapsamında çeşitli kültürel ve sanatsal etkinliklerin yanı sıra Barış Manço ve Cem Karaca Gecesi, Kıbrıs Gecesi ve Retro Çalgıcıları ile Suavi ve Edip Akbayram konseri de yer alacak.

 

m2-157.jpg

m1-187.jpg

 

Bu haber toplam 981 defa okunmuştur