1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Medya Etik Kurulu Yeni Bakış'ı kınadı
Medya Etik Kurulu Yeni Bakış'ı kınadı

Medya Etik Kurulu Yeni Bakış'ı kınadı

Medya Etik Kurulu Mayıs ayında yaptığı olağan toplantısında iletilen şikayetleri görüşerek kararlar aldı.

A+A-

Medya Etik Kurulu, gazetecilik  meslek ilkelerine, etik kurallara aykırı nitelikte haber yayımlayan Yeni Bakış Gazetesi’nin kınanmasını, Kanal T TV kanalı ile Evrensel Gazetesi’nin Evrensel.com internet sitesinin uyarılmasını kararlaşırdı.

Medya Etik Kurulu Mayıs ayında yaptığı olağan toplantısında iletilen şikayetleri görüşerek kararlar aldı.

MESLEKİ SAYGINLIK ESASTIR

Vergi Dairesi Müdürü Özdemir Kalkanlı ve memur Salih Koçak hakkında Yeni Bakış Gazetesi’nde yayımlanan ve ayrıca aynı gazete adına telefon mesajlarıyla iletilen iddialarla ilgili şikayetleri değerlendiren Medya Etik Kurulu, gazetecilerin mesleki saygınlıklarına gölge düşürecek eylemlerden ve görevlerden uzak durmaları, haber ve yorum ayırımını yapmaları ortaya atılan iddiaları belgelerle ispatlamaları, çıkar sağlayıcı davranışlardan kaçınmaları gerektiği yönündeki etik ilkelere dikkat çekti. 

Yeni Bakış Gazetesi’nde yayımlanan ve GİFA Holding’e, Vergi Dairesi’nce 111 milyon Tl vergi borcu gösterilmesinin, Vergi Dairesi Müdürü Özdemir Kalkanlı ve Amir Salih Koçak’ın rüşvet isteme niyetiyle bağlantılı kılındığı haberlerle ilgili şikayeti görüşen Medya Etik Kurulu, belgesiz, karşı tarafı suçlayıcı bir dil kullanıldığı ve karşı tarafın görüşlerini yansıtmadığı sebebiyle Yeni Bakış Gazetesi’nin  kınanmasına oybirliğiyle karar verdi.

HAKARET İÇEREN İFADELER KULLANILMAMALI

Medya Etik Kurulu’na yapılan şikayette,  17 Nisan 2018 tarihinde Kanal T’de yayınlanan Kartal Harman’ın yönettiği programa konuk olarak katılan Eray Özseyhan’ın Baraka Kültür Merkezi için “kendini bilmez ve p....... k” diyerek hakaret ettiği belirtildi.

Programda ağıza alınmayacak sözler kullanıldığı ve ailelerin programı izledikleri bir saatte bu tür yayınların yapılmasının etik olmadığına dikkat çeken Kurul, Kanal T’nin uyarılmasına oybirliğiyle karar verdi.

Kurul ayrıca Gazetecilerin, kişi ve kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde aşağılayan, hakaret içeren ifadeleri kullanmamaları/kullandırmamaları gerektiğine dikkat çekti..

KAYNAK GÖSTERİLMELİ

BRTK Muhabiri İçim Yalovalı’nın, Güzelyurt Belediye Başkanı ile yaptığı röportajın BRTK İnternet Sitesi’nde yayınlandıktan hemen sonra kaynak gösterilmeden 4 Mayıs 2018 tarihinde Evrensel Gazetesinde yayınlanmasından dolayı yapılan şikayeti değerlendiren Medya Etik Kurulu, Evrensel Gazetesi’nin evrensel.com adlı internet sitesinin uyarılmasına oybirliğiyle karar verdi.

Kurul, Gazetecinin, haber ajanslarından veya başka medya kuruluşlarından alarak doğrudan kullandığı veya geliştirdiği haberlerde kaynak belirtmesinin etik ilkelerden olduğuna işaret etti.

ŞİDDET MEŞRULAŞTIRILMAMALI

Medya Etik Kurulu, cinayetler, özellikle kadına veya kişilere yönelik şiddet olaylarının, intiharların, yansıtıldığı bazı haberlerde, suçu meşrulaştırıcı bir sunumdan uzak durulması, her türlü haberde kullanılan dilin özenli olmasına dikkat edilmesi gereğine dikkat çekti. “Cinnet Geçirdi” ği, “Çılgın Aşık” “Çaresiz” olduğu “Tahrik” edildiği .... gerekçesiyle işlenen suçlara haklılık kılıfı sunulmaması gerektiğine işaret etti.  

Irka, milliyete, etnik kökene, cinsel kimliğe, cinsel yönelime, dile, dine ve mezhebe yönelik ayrımcılığı teşvik edecek, şiddeti haklı gösteren, özendiren ve kışkırtan, nefret ve düşmanlığı körükleyen nitelikte yayın yapılmamasının da etik kurallar arasında olduğu anımsatıldı.

MASUMİYET KARİNESİ

Mahkemeye çıkarılan sanık veya zanlılarla ilgili açık isim ve görüntü verilerek yayımlanan haberler konusunda yapılan şikayetleri de değerlendiren Medya Etik Kurulu, medya mensuplarının masumiyet karinesine saygılı olmalarını istedi.

Kurul, “Basın yayın organları masumiyet karinesine saygılı olmalı, suçluluğu yargı kararıyla sabit olmadıkça herhangi bir kişiyi suçlu ilan edecek yayın yapmaktan kaçınmalıdır. Yargı süreci devam eden davalarda iddialar ve savunmalar adil ve dengeli biçimde aktarılmalıdır” şeklindeki ilkeyi anımsatmak ihtiyacını duydu.

 

Bu haber toplam 2854 defa okunmuştur
Etiketler :