1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. Medoş Lalesi Festivali yapıldı
Medoş Lalesi Festivali yapıldı

Medoş Lalesi Festivali yapıldı

Medoş Lalesi’ni tanıtmak ve yaşatmak amacıyla düzenlenen festivalin 9’uncusu gerçekleştirildi.

A+A-


Ülkemizde Tepebaşı ve Avtepe olmak üzere sadece iki yörede görülen, ülkenin önemli endemik bitkilerinden Medoş Lalesi’ni tanıtmak ve yaşatmak amacıyla düzenlenen festivalin 9’uncusu gerçekleştirildi.

Yenierenköy Belediyesi ile köy muhtarlıkları işbirliğinde Avtepe köy meydanında düzenlenen 9. Avtepe Medoş Lalesi Festivali’ne, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu,2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, bazı milletvekilleri ve bölge belediye başkanları da katıldı.
İki gün süren şiddetli fırtına ve rüzgarın ardından dün bahar havasında gerçekleşen festivale katılım oldukça yoğundu. Yiyecek içecek stantlarının da kurulduğu bir günlük festivalde, Medoş Lalesi, eski köy yaşamı ve tarihi eserlerin fotoğraflarının yer aldığı sergi de açıldı.

Abdullah Gül’ün dayısı da festivalde…
Lale ve Medoş Lalesi üzerine, sinevizyon gösterisi ve şiir dinletisinin de yer aldığı etkinliğe, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dayısı olan ve “Lale Şairi” olarak da anılan Araştırmacı-Yazar-Şair Abdullah Satoğlu, Fotoğraf Sanatçısı Zeynel Yeşilay Şair ve Söz Yazarı İlter Yeşilay ile Sanatçı Milletvekili Arif Albayrak konuk olarak katıldılar.
Festival kapsamında ayrıca Medoş Lalesi ile ilgili kültürel tanıtım faaliyeti de gerçekleştirildi.

Eroğlu: Lale tanıtılmalı
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu açılış töreninde yaptığı konuşmada, festivallerin insanların bir araya gelerek kaynaşması ve ev hanımlarının ürünlerinin sergilenmesi açısından önem taşıdığını ifade etti.
Cumhurbaşkanı Eroğlu, Medoş Lalesi’nin KKTC’nin sadece iki bölgesinde yetiştiğine işaret ederek, bu lalenin dış dünyada tanıtılması ve bu amaçla ülkeye turist getirilmesinin turizm açısından olduğu kadar KKTC gerçeğinin görülmesi açısından da büyük önem taşıdığını vurguladı.
Ülkedeki festivallerin her yıl daha zengin içeriklerle düzenlendiğini kaydeden Eroğlu, Medoş Lalesi Festivali’ni düzenleyenleri kutladı.

Talat: Tanıtımına katkı yapılmalı
2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da, herkesin güzel vakit geçirdiği bir festival düzenlendiğine işaret ederek, Medoş Lalesi’nin önemine vurgu yaptı.
Talat, Medoş Lalesi’nin KKTC’nin tanıtımında önemli bir endemik değer olarak kullanılabileceğini söyleyerek, bu amaçla Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı ile devlet kurumlarının önemli katkı yapması gerektiğini kaydetti.
Öykün: Bütçe yetersiz
Yenierenköy Belediye Başkanı Özay Öykün de Medoş Lalesi’ni görmek için dünyanın bir çok ülkesinden ziyaretçi gelmesinin Karpaz bölgesi halkını sevindirdiğini söyledi.
Öykün, Medoş Lalesi’ni dış dünyada da tanıtmanın kendilerinin olduğu kadar Turizm Bakanlığı’nın da görevi olduğunu kaydetti.
Karpaz’daki tarihi eserlerin de gün ışığına çıkması için bir çok çalışma yapılması gerektiğini söyleyen Öykün, çevre ile ilgili çalışmalarda bütçe yetersizliği nedeniyle imkanlarının yetersiz olduğunu, devlet kurumlarının bu konuda yardımcı olması gerektiğini söyledi.
Avtepe Muhtarlığı adına konuşan Kurtuluş Mihmat da, KKTC’nin en nadide çiçeklerinden olan Medoş Lalesi’ni devlet büyüklerinin desteğiyle sonsuza kadar yaşatacaklarını söyledi. (tak)

Bu haber toplam 1752 defa okunmuştur