1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. MEB konusunda Türkiye’ye iki öneri
MEB konusunda Türkiye’ye iki öneri

MEB konusunda Türkiye’ye iki öneri

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, BM aracılığıyla, Türkiye’ye yeniden Münhasır Ekonomik Bölge konularına ilişkin iki alternatif öneri sunduğu iddia edildi.

A+A-

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, BM aracılığıyla, Türkiye’ye yeniden Münhasır Ekonomik Bölge konularına ilişkin iki alternatif öneri sunduğu iddia edildi.

Fileleftheros gazetesi “MEB İçin Ankara’ya İki Öneri-Deniz Sınırlarının Belirlenmesi İçin Müzakerelerin Başlaması veya Uluslararası Mahkemeye Başvuru” başlıklı haberinde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla, Türkiye’ye yeniden “Münhasır Ekonomik Bölge” konularına ilişkin iki alternatif öneri sunduğunu iddia etti.

Gazete ilk önerinin, Uluslararası Hukuk ve Deniz Hukuku’nun öngördüğü şekilde deniz sınırlarının belirlenmesi için Türkiye ve Kıbrıs arasında müzakerelerin başlamasıyla ilgili olduğunu yazdı.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin alternatif olarak ikinci önerisinin ise konunun ortak bir şekilde uluslararası mahkemeye sunulması yönünde olduğu belirtildi.

Kıbrıs New York’taki Daimi Temsilcisi Andreas Hacıhrisathu’nun BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e gönderdiği mektup da basına yansıdı.

13 Ekim 2021 tarihli mektup, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgede (MEB) araştırma yapan Nautical Geo gemisine yönelik müdahalelerini konu alıyor.
Hacıhrisanthu mektupta, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin “kendisine ait kıta sahanlığı/ MEB” içerisindeki egemen hakları konusunda herhangi bir şüphesinin bulunmadığını ifade etti.

Hacıhrisanthu ayrıca Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını yerine getirmeye, savunmaya ve Uluslararası Hukuk temelinde bunları korumaya kararlı olduğunu da belirtti.

Gazete mektupta, 3 Ekim 2021 tarihinde Oruç Reis ve Bafra isimli Türk gemisinin, “Nautical Geo”  gemisini engellediğinden bahsedildiğini yazdı.

Mektupta, Türkiye’nin, “Nautical Geo” gemisini “taciz ettiği” noktanın haritasının da yer aldığını yazan gazete, haberinde ayrıca mektubun İngilizce kopyasına ilişkin fotoğrafa da yer verdi.

Bu haber toplam 1382 defa okunmuştur