1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. Cenevre’ye doğru: Ortak vizyon arayışı
Lute bugün adaya geliyor…

Lute bugün adaya geliyor…

Kıbrıs Geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute, Cenevre’de gerçekleştirilecek olan gayriresmi 5+1 konferansın ön hazırlıklarını yapmak amacıyla bugün adaya geliyor.

A+A-

BM Genel Sekreteri’nin  Kıbrıs  için görevlendirdiği Geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute, Cenevre’de gerçekleştirilecek olan gayriresmi 5+1 konferansın ön hazırlıklarını yapmak amacıyla bugün adaya geliyor.

Kıbrıslı Türk lider Tatar yarın Lute’u kabul edecek. Görüşmede Tatar Lute’la Kıbrıs Türk tarafının vizyonunu görüşecek, ayrıca 5+BM gayriresmi toplantı programının detayları  ele alınacak.

Tatar, yarın  saat 14:30’da Jane Holl Lute’u kabul edecek.

Sözcü  Berna Çelik Doğruyol tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, görüşmede, Tatar’ın,  Kıbrıs Türk tarafının adil, gerçekçi ve sürdürebilir bir uzlaşı için ortaya koyduğu iki devletin egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsü temelinde iş birliğine dayalı vizyonu görüşülecek.

Doğruyol, görüşmede, 27-29 Nisan tarihlerinde Cenevre’de gerçekleştirilecek 5+BM gayriresmi toplantı programının ve detayların da ayrıntılı şekilde ele alınacağını da  ifade etti.

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis ile Kıbrıslı Türk ve Rum müzakerecilerle de bir araya gelecek olan Lute, 9 Mart Salı günü adadan ayrılacak.

Bu haber toplam 491 defa okunmuştur