1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. Lute Anastasiadis 2 saat görüştü: 5'li toplantı Şubatta
Lute Anastasiadis 2 saat görüştü: 5'li toplantı Şubatta

Lute Anastasiadis 2 saat görüştü: 5'li toplantı Şubatta

BM Genel Sekreterinin Özel Danışmanı Jane Holl Lute bu sabah Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’le görüştü.

A+A-

BM Genel Sekreterinin Özel Danışmanı Jane Holl Lute bu sabah Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’le görüştü.
Güneydeki  haber kaynakları, Kıbrıs sorununa ilişkin temaslarda bulunmak amacıyla adada olan BM Genel Sekreterinin Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un bu sabah saat 10:30’da Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’le bir araya geldiğini, görüşmenin yaklaşık iki saat sürdüğünü bildirdiler.

Habere göre, Anastasiadis-Lute görüşmesi sonrasında açıklamada bulunan Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios, Anastasiadis ile Lute’un “BM Genel Sekreteri tarafından gerçekleştirilecek gayrı resmi konferans konusunda yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiğini” belirtti.

Kusios, Anastasiadis’in görüşmede, “BM Genel Sekreterinin 26 Ekim 2020 tarihli mektubu çerçevesinde gerçekleştirilecek gayrı resmi beşli konferansa katılmaya hazır olduğunu” dile getirerek “konferansın, Kıbrıs sorununa, üzerinde uzlaşılmış çözüm çerçevesi temelinde bir çözüm bulunmasını hedefleyen özlü görüşmelerin başlamasını sağlamasını ümit ettiğini söylediğini” vurguladı.

Kusios’a göre Anastasiadis görüşmede, “Kıbrıs sorununun çözümü için uygun ortamı sağlayacak özlü Güven Yaratıcı Önlemlerin de ileri götürülmesinin önemine dikkat çekerek tek taraflı eylemlerin uygun ortamın oluşmasına yardımcı olmayacağını” ifade etti.
Lute’un ise Anastasiadis’e, BM Genel Sekreterinin Şubat ayında gayrı resmi konferans düzenleme niyetinde olduğunu ilettiğini vurgulayan Kusios, Anastasiadis’in 14 Ocak tarihinde  Ulusal Konseyi’i toplantıya çağırdığını da duyurdu.

 

Foto CNA

 

Bu haber toplam 2306 defa okunmuştur
İlgili Haberler