1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. Luricina’da ‘evvel zaman’a dönüldü!
Luricina’da ‘evvel zaman’a dönüldü!

Luricina’da ‘evvel zaman’a dönüldü!

Bir zamanlar 4 bini aşkın nüfusuyla bilinen Luricina, yaşadığı göçler sonrası yaklaşık 400 insanıyla kenetlenirken; “Evvel Zaman İçinde” etkinliğinde en kalabalık günlerinden birini yaşadı.

A+A-

Luricina (Akıncılar) köyü, “Evval Zaman İçinde” etkinliği ile adeta ‘unutulmuşluğuna’ isyan etti, yüzlerce konuğu ağırladı, “1 Eylül Dünya Barış Günü’nde yine bu meydanda buluşalım” mesajı verdi.

Askeri barikatlardan kimlik kartı gösterilerek ulaşılan köyde, yıkık evler dikkat çekerken; kültür etkinliğinde yaşanan sıcaklık, mevsimle birleşti.
Bir zamanlar 4 bini aşkın nüfusuyla bilinen Luricina, yaşadığı göçler sonrası yaklaşık 400 insanıyla kenetlenirken; “Evvel Zaman İçinde” etkinliğinde en kalabalık günlerinden birini yaşadı.
Fırınlar yandı, kebaplar pişti; farklı damak tatlarından kitaba, macundan portakal suyuna, el işlerinden ev yapımı ürünlere kadar kurulan stantlarda satışlar yapıldı.
Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Luricina Yaşıyor Derneği’nce yürütülen “Luricina’da Sosyo-Kültürel Hayatın Canlandırılması” projesi kapsamında Akıncılar’da Köy Meydanı Evvel Zaman İçinde etkinliğinin üçüncüsü başarıyla tamamlandı.
Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros’un güne katılanlara hitabıyla başlayan etkinliğe, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, UBP Milletvekili Zorlu Töre ve çok sayıda belediye başkanı katıldı.
Arda Gündüz ve arkadaşları, etkinliğe katılanlara coşkulu bir müzik dinletisi sundu.

***

NELER SÖYLEDİLER

BARBAROS

Belediye Başkanı Hasan Barbaros, Akıncılar’ın eski günlerine geri dönmesi için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi.
Barbaros, etkinliği önümüzdeki yıllarda daha büyük ve geniş bir alanda yapmak istediklerini de ifade etti.
Barbaros’un konuşmasının ardından Talat, Yorgancığlu ve Töre, BRT ve TAK’a konuştu.

TALAT

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat geçmişte yapılan bir takım hatalı istimlak çalışmaları nedeniyle köy nüfusunun azaldığını kaydetti. Talat, kültürel faaliyet gelenek ve göreneklerin unutulmaması için düzenlenen etkinliğin 3. kez yapıldığına işaret ederek, emeği bulunanları kutladı.

YORGANCIOĞLU

CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da, hemen her hafta bir bölgede etkinlik düzenlendiğine işaret ederek, bu tip organizasyonların ülkede kültürel faaliyetlerin yaşatılması adına önemli olduğunu söyledi. Yorgancıoğlu, Belediye Başkanı ve çalışanlarını da kutladı ve etkinliğe ilgi gösterenlere duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti.

TÖRE

UBP Milletvekili Zorlu Töre kendisinin de Akıncılar köyünden sayılabileceğini, bu bölgede askerlik hizmeti yaptığını ve yakın akrabaları bulunduğunu söyledi. Eskiden en kalabalık köylerden birisi olan Akıncılar nüfusunun şimdi çok azaldığını anlatan Töre, her yıl köy meydanı etkinliğine katıldığını söyledi ve katılanların iyi bir gün geçirmesini diledi.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

 

Bu haber toplam 2470 defa okunmuştur