1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. Leymosunlular, Girne Boğazı’na sığmadı
Leymosunlular, Girne Boğazı’na sığmadı

Leymosunlular, Girne Boğazı’na sığmadı

Leymosunluların gelenek haline getirdikleri piknik alanı yine görülmeye değerdi. Yıllar önceki atmosferin yaşanması için eski fotoğraflar sergilendi, Leymosunlu esnafların dev fotoğrafları önünde stantlar kuruldu.

A+A-

Girne Boğazı bu yıl da Leymosunlarla dolup taştı… İkincisi düzenlenen Leymosunlular  (Limasol) Pikniği yine renkli görüntülere sahne oldu

Girne Belediyesi’nin ana sponsorluğunu üstlendiği piknikte, yurt dışındaki Leymosunlular ile dev ekrandan görüntülü, canlı bağlantılar kuruldu; Kıbrıslı Türkler’in Leymosun kültürü tüm yönleriyle yaşatıldı, pikniğe binlerce Leymosunlu katıldı


Didem MENTEŞ

Girne Boğazı yine“Leymosunlular”la dolup taştı… 38 yıl aradan sonra geçtiğimiz yıl tarihi bir buluşma yaşayan Leymosunlular, bu yıl ikincisini düzenledikleri piknikle yine bir araya geldi.
Limasol göçmenleri ve yeni nesil Limasol kökenli Kıbrıslı Türkler, “2. Leymosunlular Pikniği”nde buluşarak, hasret giderdi.
Geçtiğimiz yıl sanal ortam üzerinden örgütlenilerek başlatılan etkinlik, bu yıl da yoğun bir katılımla coşku içerisinde geçti.

Eski Leymosun yaşatıldı

Leymosunluların gelenek haline getirdikleri piknik alanı yine görülmeye değerdi. Yıllar önceki atmosferin yaşanması için eski fotoğraflar sergilenirken, “Ben Leymosunluyum Aile Albümü” kitabı çıkarılarak satışa sunuldu. Grup Net’in Leymosun şarkılarından oluşan albümünün de tanıtımı yapılarak, satışa sunulurken, gelirin Leymosunlular Komitesi’ne bırakılacağı belirtildi. Tarihi “Kubbeli Çeşme”nin maketi de piknik alanına yine yer alırken, o zamanları yad etmek isteyenler hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi.  Ayrıca, eski otobüs, ‘Ben Leymosunluyum Komitesi’ üyelerini taşıdı, katılımcıları selamladı.

Eski lezzetler

Göç öncesi esnaflık yapanlar sattıkları yiyecekleri eski fotoğraflar eşliğinde piknikte kurulan stantta yeniden yaşatılırken, birçok stantta geçmişe ait yiyecek ve içecekler dikkat çekti.
Leymosunlu eski kebapçılar katılanlara bedava kebap dağıtırken, leymonatta, macun, fıstık, garavolli, şarlot, galloprama satışlar yine ön plandaydı.

Komite üyeleri tanıtıldı

Leymosun kökenli tiyatro sanatçısı Yaşar Ersoy’un sunuculuk yaptığı etkinlikte, pikniği organize eden komite üyeleri sahneye çıkarak tanıtıldı. Komitedekiler Leymosundaki ailelerin isimleriyle hatırlatılarak, katılımcılara tanıtıldı. Pikniğin ana sponsoru Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın ise piknikte yaptığı konuşmada, Leymosunu unutturmamak için Leymosunluları ve kültürlerini yaşatmak için her yıl bu etkinliğe katkıda bulunmaya devam edeceklerini söyledi. Geçen yılda katkıda bulunduklarını, bundan sonraki etkinliklerde de katkılarını sürdüreceklerini aktararak, komite üyelerine bu organizasyonu düzenledikleri için teşekkür etti. 
Komite adına konuşan Cenk Mutluyakalı ise bunun bir kültür buluşması olduğunu anımsatarak, “Her bir Limasollu bir renktir, yaşamın içerisinde bir öyküdür. Bugün burada tüm renkler ve öyküler Leymosundur. Kimliğimizi, kültürümüzü, benliğimizi yaşatmanın coşkusu, hepimizin karakterine sinen Limasol kokusu kadar anlamlıdır” dedi.

Siyasiler de katıldı

Pikniğe Leymosun kökenli siyasiler yanı sıra, kimi diğer siyasiler de ilgi gösterdi.
2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Maliye Bakanı Ersin Tatar, milletvekilleri Salih İzbul, Ömer Kalyoncu, Abbas Sınay, İlkay Kamil, Ergün Serdaroğlu, Mehmet Tancer, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı pikniğe katılanlar arasındaydı.

Yurt dışıyla bağlantı

Piknikte ayrıca halk dansları gösterileri ve müzik dinletileri de yapıldı; yurt dışındaki Leymosunlularla dev ekran üzerinden canlı bağlantılar gerçekleştirildi.

 

Piknikten fotoğraflar bugün YENİDÜZEN'de

Bu haber toplam 2133 defa okunmuştur