1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Küçük, yeniden hükümeti kurmaya talip
Küçük, yeniden hükümeti kurmaya talip

Küçük, yeniden hükümeti kurmaya talip

Başbakan İrsen Küçük, hükümetin düşmesinin ardından Cumhurbaşkanı’nın yeni hükümeti kurma görevini Anayasa gereği, Meclis’te en fazla milletvekili bulunan UBP’ye vermesi; ardından diğer partilerin denenmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda hükümetine karşı verilen güvensizlik önergesiyle ilgili konuşan Başbakan İrsen Küçük, parti başkanlarının seçim propagandasını erken başlattığını belirterek, Bakanlar Kurulu kararlarının gündeme getirilmesini eleştirdi.

Başbakan Küçük, göreve geldikleri andan itibaren Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelen tüm konuları görüşüp kararlar aldıklarını, 3 yıllık çalışma prensiplerinin de böyle olduğunu söyledi.

3’lü kararname ile yapılan atamalarda gereğinin yapıldığını ifade eden Küçük, “Seçime yönelik avantaj için olsaydı tüm mevkileri doldururduk” dedi.

Üçlü kararnameyle yapılması gereken birçok atamayı boş bıraktıklarını, sadece gereği neyse onların yapıldığını, gençlerin ev sahibi olması için de arsa dağıttıklarını söyledi.

KÜÇÜK’TEN DENKTAŞ’A…“FAİZİYLE İADE ETTİK TEŞEKÜR EDECEĞİNE ELEŞTİRİYORSUN”

DP-UBP arasındaki milletvekili transferleri konusunda “Biz 3 aldık, 8 verdik, faiziyle birlikte iade ettim. Memnun olup bana teşekkür edeceğine çıkıp beni eleştiriyorsun. Sana can verdim, kan verdim. Belki barajdan kurtulursun” diyen Başbakan İrsen Küçük, her şeyin 29 Temmuz’da görüleceğini söyledi.


3 YILDA SADECE 4 YENİ MAKAM ARACI

Bu sözler üzerine yerinden cevap veren ve Başbakan Küçük’e TV ekranında tartışma daveti yapan Serdar Denktaş’a “Er meydanına da hazırım” diye yanıt veren Küçük, israfla suçlandıklarını ancak 3 yılda sadece 4 makam aracı eklediklerini, bunları Cumhurbaşkanı, kendisi, Ahmet Kaşif ve Kemal Dürüst’ün aldığını açıkladı.

Başbakan Küçük bazı araçlar arızalandığı için yenilerinin ihtiyaç olduğunu da söyledi.

Ahmet Kaşif de yerinden cevap vererek “Makam aracını kendisinin değil Ertuğrul Hasipoğlu’nun aldığını” söyledi.


“CUMHURBAŞKANI’NIN DESTEĞİYLE AVANTA HÜKÜMETE GELMEK İSTİYOR”

Başbakan Küçük, erken seçim için anlaştıklarını ancak DP Genel Sekreteri Serdar Denktaş’ın “Cumhurbaşkanı’nın desteğiyle avanta hükümete gelmek istediğini” savundu.


“DP’YE HÜKÜMET KURMA GÖREVİ VERİLECEĞİ KONUŞULUYOR”

Cumhurbaşkanı’nın DP’den bir milletvekiline hükümeti kurma görevi verileceğinin konuşulduğunu kaydeden Küçük, anayasal yetkilerin tarafsızlık ve demokratik hukuk devleti ilkeleri doğrultusunda kullanılması gerektiğini vurguladı.


“SİYASİ YAKINLIK DUYDUĞUNA GÖREV VERİRSE ANAYASAYA AYKIRI”

Siyasi partilere “Gelin bu demokratik teamülü yaratma konusunda işbirliği yapalım” çağrısında bulunan Başbakan İrsen Küçük, Cumhurbaşkanı eğer siyasi yakınlık duyduğu Mecliste 3. veya 4. konumdaki bir partiye hükümet kurma görevi verirse, anayasanın verdiği tarafsız görev yapma ilkesine aykırı görev yaptığı sonucuna varılacağını kaydetti.

“CUMHURBAŞKANI PARTİNİN İÇİŞLERİNE KARIŞIYOR”

“Cumhurbaşkanı’nın partinin (UBP’nin) içişlerine karıştığını ve müdahaleler yaptığını” iddia eden Küçük, “Eğer hükümeti kurma görevini en büyük partiden başlayarak vermezse senaryoyu hazırlayanlardan biridir” ifadesini kullandı.

“DARBELERİN HER ÇEŞİDİNE KARŞIYIZ”

Başbakan Küçük, “Darbelerin her çeşidine karşıyız halk iradesinin çiğnenmesini içeren hiçbir adım kabul edilemez. Yaşadığımız çağda ne darbeyi, ne darbecileri tolere edebiliriz. Kıbrıs Türk halkı asla post modern darbe müdahalelerine göz yumamaz” dedi.

Küçük, Cumhurbaşkanı’nın tarafsızlığının en temel ilke olduğunu vurgulayarak, aksi halde Cumhurbaşkanı’nın sorgulanması gerektiğini belirtti.

Bu haber toplam 1269 defa okunmuştur