1. HABERLER

 2. HABERLER

 3. KTOEÖS: Çanakkale Kampında Neler Oldu?
KTOEÖS: Çanakkale Kampında Neler Oldu?

KTOEÖS: Çanakkale Kampında Neler Oldu?

"Sorumlu öğretmenler  odalarına çekildikten sonra onlardan habersiz öğrenciler 'kamp sorumluları' tarafından seminer diye bir yere götürülmedi mi?"

A+A-

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), cinsiyet ayrımı temelinde düzenlendiğini iddia ettiği Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından KKTC’deki öğrencilere yönelik organize edilen Çanakkale gezisi hakkında Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova ve yetkililere sorular yöneltti.

KTOEÖS Başkanı Sema Eylem imzasıyla yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Eğitim Bakanı Sayın Özdemir Berova Bakanlık yetkilileriyle birlikte, cinsiyet ayırımı temelinde, ayrı ayrı gruplar oluşturularak TC Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından organize edilen Çanakkale kampını incelemelerde bulunmak üzere ziyaret etmiş.

Sayın Bakan ve Sayın Yetkililer;

 1. Size de gösterilen video aracılığıyla AKP ve Erdoğan propagandası yanında dini propaganda yapılmadı mı?
 2. Kız çocukları 'ablalık' sistemiyle kontrol altında tutulmaya çalışılmadı mı?
 3. Kampta sorumlu oldukları söylenen Halil ve Mustafa Beyler defalarca her fırsatta öğrencilere ve size bizleri 'yavru vatan' olarak değil '82. vilayet' olarak gördüklerini ifade etmediler mi?
 4. Çocuklarımıza ve size şehitliklerin yanında türbeler de gezdirilmedi mi?
 5. Bu ziyaretlerden önce 11-14 yaş arası kız çocukları şort giymemeleri, kısa giymemeleri için uyarılmadı mı?
 6. Öğrenciler, kendileri için hazırlanan tişörtleri 3 gün boyunca giymek zorunda bırakılmadı mı?
 7. Sorumlu öğretmenler  odalarına çekildikten sonra onlardan habersiz öğrenciler 'kamp sorumluları' tarafından seminer diye bir yere götürülmedi mi? 
 8. Sayın bakan, sosyal iletişim ağındaki sayfanızda paylaştığınız fotoğrafta da görüldüğü gibi öğrencilerimizle bir araya getirilen kız çocuklarının yarısının başı kapalı. Bu yaştaki çocuklara yapılan bu dini dayatmayı onaylıyor musunuz?
 9. Bu kampla yapılan haremlik- selamlık uygulama sizce Kıbrıslı Türklerin kültürüne, kimliğine, dinine uygun mudur?  
 10. Başın bağlı olması, dini semboller sizce yasalarımıza, kılık kıyafet yönetmeliklerimize, kültürümüze, pedagojiye aykırı değil midir?          

Sayın Bakan ve Sayın Hükümet Yetkilileri, bir kez daha ifade etmek isteriz ki, TC tarafından dayatılan ve sizin tarafınızdan harfiyen uygulanan dayatmalara karşı sendikamız mücadele etmeye devam edecektir.

Kıbrıslı Türklerin çağdaş, laik, demokratik yapısını değiştirme, dönüştürme planlarıyla uygulanan politikalara ve  yapılan saldırılara karşı asla boyun eğmeyecektir."

Bu haber toplam 15993 defa okunmuştur
Etiketler : ,