1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Korunmaya ve korumaya devam edelim”
“Korunmaya ve korumaya devam edelim”

“Korunmaya ve korumaya devam edelim”

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, pandemi şartlarının gevşetilmesine karşın aşısız veya risk grubunda kişilerin yine de tedbirli olması için çağrıda bulundu.

A+A-

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, pandemi şartlarının gevşetilmesine karşın aşısız veya risk grubunda kişilerin yine de tedbirli olması için çağrıda bulundu.

Pandemide gelinen noktada ‘rahat bir nefes alındığını’ ifade eden Gürkut, buna karşın korunma ve korumaya devam edilmesi gerektiğinin altını çizdi. COVID-19’a karşı aşısız veya risk grubunda kişilerin kapalı alanlarda maske kullanmaya devam etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Gürkut, toplu bulunulan hastane, market, alış veriş merkezi, sinema/tiyatro/konferans salonları gibi yerlerde yasal zorunluluk olmasa bile maske takmaya devam etmeleri çağrısında bulundu.

Yapılan basın açıklamasının tam metni şöyle:

 

“2020 yılının mart ayından beri tüm dünya ile eş zamanlı olarak ülkemizde sürdürmekte olduğumuz COVID-19 mücadelesinde yeni bir aşamaya gelmiş bulunmaktayız.

Yaz mevsimine girmeye hazırlandığımız bu günlerde havaların ısınması ile kapalı mekanlardan açık alanlara çıkmamızın ve ülkemizde şu anda baskın olan SARS CoV-2 varyantının daha hafif bir klinikle seyrediyor olmasının etkisiyle hastane ve yoğun bakım doluluk oranlarımızdaki azalmayla birlikte rahat bir nefes aldık.  Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamalara göre toplumumuzun %80’i tam aşılı olmakla birlikte çok daha azı hatırlatma dozlarını yaptırarak aktif aşı koruması altında bulunmaktadır.

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi bizim ülkemizde de pandemi koruma tedbiri olarak uygulanmakta olan bireysel ve toplumsal kurallar önce gevşetilmiş ardından da Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesinin son kararları ile maske takma zorunluluğunun sadece üst solunum yolu hastalığı belirtileri taşıyanlar için gerekli olduğu duyurulmuştur. Aynı kararlar ile COVID-19 hastalığı için risk grubunda olanlarla aşısız kişilerin kapalı alanlarda maske takması öneri olarak getirilmiştir.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak pandemide geldiğimiz aşamada ülkemizde sıkı tedbirlerin devamını gerektirecek koşullar olmadığını değerlendirmekle birlikte özellikle hastaneler, yaşlı bakım evleri/huzur evleri ve toplu taşıma araçlarında maske kullanımının devamının koruyucu olacağını ve bu nedenle gerekli olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca COVID-19 hastalığı için risk grubundaki 60 yaş üstü bireylerle, kronik akciğer, böbrek hastalıkları olanların, nörolojik hastalığı olanların, kronik kalp hastalığı olanların, HIV pozitif kişiler ile bağışıklığı baskılayıcı ilaç kullananlarla-hastalıkları olanların ayrıca COVID-19’a karşı aşı yaptırmamış olanların kapalı alanlarda maske kullanmaya devam etmelerinin sağlıkları açısından yararlı olduğunu hatırlatmak isteriz.

Her ne kadar sıcak yaz günleri boyunca daha çok açık alanlarda bulunacak olsak da kapalı alanların klimalı olsalar bile sık sık ve etkin şekilde havalandırılması da önem arz etmektedir.

Halkınıza lokanta, kafe gibi yerlerde kapalı alanlar yerine açık alanları tercih etmelerini, toplu bulunulan hastane, market, alış veriş merkezi, sinema/tiyatro/konferans salonları gibi yerlerde yasal zorunluluk olmasa bile maske takmaya devam etmeleri çağrısında bulunuyoruz.

Diğer yandan özellikle baş ağrısı, ateş, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı veya burun akması, kas eklem ağrıları gibi hastalık belirtileri gösterenlerin kendilerini izole edip maske takarak COVID-19 testi yaptırmalarının da yine kendi sağlıkları gibi toplum sağlığı açısından da önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak isteriz.”

 

Bu haber toplam 1765 defa okunmuştur