1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Koopbank Uluslararası Kooperatifler Günü’nü kutluyor
Koopbank Uluslararası Kooperatifler Günü’nü kutluyor

Koopbank Uluslararası Kooperatifler Günü’nü kutluyor

Kooperatifçilik hareketi üzerine farkındalık yaratılması hedefi ile “Uluslararası Kooperatifler Günü” 1 Temmuz, Cumartesi günü Koopbank tarafından da kutlanacak.

A+A-

Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen “Uluslararası Kooperatifler Günü” her yıl Temmuz ayının ilk Cumartesi günü tüm dünyada kutlanıyor. Kooperatifçilik hareketi üzerine farkındalık yaratılması hedefi ile “Uluslararası Kooperatifler Günü” 1 Temmuz, Cumartesi günü Koopbank tarafından da kutlanacak.

 

KOOPERATİFLER HİÇ KİMSENİN DIŞLANMASINA İZİN VERMEZ

Dünyanın çeşitli bölgelerindeki kooperatif işletmeleri tarafından, Temmuz ayının ilk Cumartesi günü kutlanan “Uluslararası Kooperatifler Günü” her yıl farklı bir tema ile dikkat çekerken, bu yıl dünyanın dört bir yanındaki kooperatifler, 1 Temmuz’da  ‘dahil olmak’ teması ve “Kooperatifler hiç kimsenin dışlanmasına izin vermez” sloganı ile günü kutlayacak.

Bu tema kooperatif işletmelerinin gönüllülük, açık üyelik, demokratik üye kontrolü ve ekonomik katkılarını da yansıtıyor olacak. Kooperatifler ırk, cinsiyet, kültür, sosyal statü gözetmeksizin tüm insanları dahil ederek, daha iyi toplumlar yaratabilmek adına birlikteliği sağlayarak herkese bir yer vermeyi hedefliyor.

 

KIBRIS TÜRK HALKININ, ÖZELLİKLE ÇİFTÇİ VE HAYVANCININ YANINDA

Gün nedeni ile açıklama yapan Koopbank Genel Müdürü Kemal Ataman, Koopbank’ın kurulduğu günden bu yana Kıbrıs Türk halkının ve özellikle çiftçi ile hayvancının en büyük destekçilerinden birisi olduğuna vurgu yaptı. Başta iştirakleri ile birlikte olmak üzere Koopbank’ın vatandaşların hep yanında olduğuna dikkat çeken Ataman, Uluslararası Kooperatifler Birliği’nin bir üyesi olarak, Koopbank’ın “Kooperatifler hiç kimsenin dışlanmasına izin vermez” sloganı ile günü kutlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ataman yaptığı açıklamada ülkemizde kooperatifçiliğin çok eski bir tarihe sahip olduğunu, 1909 yılından günümüze Kıbrıs’ta kooperatifçiliğin çok ciddi bir gelişim gösterdiğini, Türk kooperatiflerine hizmet vermek üzere Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası’nın 9 Eylül 1959 tarihinde 196 Türk kooperatifinin ortaklığıyla kurulduğunu ve tescil edilerek faaliyete geçtiğini belirtti.

Ataman “bugün Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası öz kaynakları, mevduat ve plasman hacmi, yarattığı katma değer ve devlete doğrudan ve dolaylı olarak sağladığı vergilerle ülkemizin lider bankası konumundadır. Aktif büyüklükte uzun senelerden beri KKTC'nin en büyük finansal kuruluşu konumundadır” dedi.

 

 

ULUSLARARASI ALANDA ÖNEMLİ TEMSİLİYET SAHİBİYİZ

Koopbank Genel Müdürü Kemal Ataman açıklamasında, “bugün KKTC'de faaliyet gösteren her kooperatif Koopbank’ın üyesidir; Banka bu şekliyle ülkemizdeki aktif kooperatiflerin bir üst birimi olarak da faaliyet göstermektedir. Uluslararası Kooperatifler Birliği -ICA’nın Kıbrıs adasındaki iki ve Kıbrıs’ın kuzeyindeki tek üyesi olmaktan, bu ağ içerisinde aktif görev almaktan büyük memnuniyet ve onur duyuyoruz” dedi.

Ataman, Koopbank’ın uluslararası alanda önemli bir temsiliyet sahip olduğuna dikkat çektiği açıklamasında, bunun Kıbrıs Türk Kooperatiflerinin uluslararası arenada varoluşunun ispatı olduğunu ve Uluslararası Kooperatifler Günü’nü bu vesile ile ülkemizde de kutlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

 

 

Bu haber toplam 2821 defa okunmuştur
Etiketler :