1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. YDÜ Türkiye'ye orman yangınlarıyla mücadele için 200 bin TL ile destek oldu
Kolej Giriş Sınavı bugün yapıldı

Kolej Giriş Sınavı bugün yapıldı

Kolej Giriş Sınavı bugün yapıldı, sınav iki oturumda gerçekleşti.

A+A-

Kolej Giriş Sınavı bugün yapıldı, sınav iki oturumda gerçekleşti. Sınav sonucunda toplam 645 öğrenci kayıt hakkı elde edecek. 

 

Dokuz sınav merkezinde yapıldı

Kolej Giriş Sınavları; Türk Maarif Koleji, Bülent Ecevit Anadolu Lisesi, Girne 19 Mayıs TMK, Anafartalar Lisesi, Gazimağusa TMK, Güzelyurt TMK, Bekirpaşa Lisesi, Lefke Gazi Lisesi ve Hala Sultan İlahiyat Koleji olmak üzere dokuz sınav merkezinde gerçekleşti.. 

İki oturumda gerçekleşen kolej sınavının, birinci oturumu 09.00-10.30 yapıldı, ikinci oturumu ise 11.00-12.30 saatleri arasında gerçekleşti.

1-219.jpg

KGS sınav sonuçları bugün akşam saatlerinde yayınlanacak

Bakanlık daha önceden yaptığı açıklamada, KGS sınavının sonuçlarının bugün akşam saatlerinde yayınlanacağını belirterek, sınavla ilgili bazı bilgileri paylaşmıştı:
“Bilindiği gibi Kolej Giriş Sınavı ‘Türkçe’, ‘Fen ve Teknoloji’, ‘Sosyal Bilgiler’, ‘İngilizce’ ve ‘Matematik’ olmak üzere toplam beş alt testten oluşan, çoktan seçmeli bir sıralama sınavıdır. Her bir alt test, alanında uzman ve deneyimli eğitimcilerden oluşan komisyonlar tarafından oluşturulmuştur. Sorular, pandemi koşulları da gözetilerek, ilgili konu alanlarının kazanımlarına göre hazırlanmış ‘belirtke tabloları’, ‘geçerlilik’ ve ‘güvenilirlik’ ögeleri dikkate alınarak hazırlanmaktadır. Sınavda kullanılacak soru kitapçıkları, sınavdan 48 saat önce, sadece üst düzey yetkililerin kontrolünde, Bakanlığımızın basım merkezinde basılmaktadır. Soru kitapçıkları, sınav günü ‘sınav sorumluları’ ve ‘denetmenler’ eşliğinde sınav merkezlerine ulaştırılmaktadır.”
Sınavın tamamlanmasının ardından soru kitapçıkları ve cevap anahtarları bakanlığın resmi web sitesi www.mebnet.net adresinden yayımlanacak. Cevap kağıtlarının optik okuyucu ile değerlendirilmesinin ardından sınav sonuçlarının aynı gün (bugün) akşam saatlerinde yayınlanması bekleniyor.

 

Toplam 645 öğrenci Koleje Giriş Kaydı hakkı elde edecek

Kolej Giriş Sınavı sonucunda Lefkoşa Türk Maarif Koleji’ne 150, Gazimağusa Türk Maarif Koleji’ne 100, Girne 19 Mayıs Türk Maarif Koleji’ne 100, Güzelyurt Türk Maarif Koleji’ne 75, İskele Maarif Türk Maarif Koleji’ne 75, Lefke Gazi Lisesi Kolej Bölümü’ne 25 ve Hala Sultan İlahiyat Koleji’ne 120 olmak üzere toplam 645 öğrenci kayıt hakkı elde edecek. 

333-002.jpg

FOTOĞRAFLAR: DEVRİM DEMİR / FEHİME ALASYA

Bu haber toplam 1694 defa okunmuştur
Etiketler : ,