1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Dışişleri Bakanları’ndan ‘egemenlik’ atışması
Kıbrıs'ın tümünde cepten internet başladı

Kıbrıs'ın tümünde cepten internet başladı

Cumhurbaşkanlığı, cep telefonlarında karşılıklı internet kullanımın, Kıbrıs’ın her iki yanında başladığını duyurdu.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı, cep telefonlarında karşılıklı internet kullanımın, Kıbrıs’ın her iki yanında başladığını duyurdu.

Kıbrıs’ın kuzey ve guneyi arasında, güven yaratıcı önlemler çerçevesinde mobil telefonların karşılıklı kullanımının Temmuz ayında hayata geçmesinin ardından, gerekli çalışmalar tamamlanarak bugünden itibaren adanın her iki tarafında cep telefonlarında internet kullanılmasına da başlandı.

Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’in uzlaşısıyla yürütülen çalışmalar sonucunda, cep telefonlarının adanın tümünde Temmuz ayında bir güven artırıcı önlem olarak karşılıklı kullanılmasına olanak sağlanmasının ardından, cep telefonlarında veri (data) kullanımıyla ilgili gerekli teknik çalışmalar tamamlandı. Böylece mobil cihazlarda internet kullanımına da bugün adanın her iki yanında başlanmış oldu.
Gerekli teknik altyapının sağlanmasının ardından, Temmuz ayında ses ve kısa mesaj kullanımının Kıbrıs’ın her iki yanında da kullanılabilir hale geldiğini söyleyen Cumhurbaşkanlığı Ekonomi ve Ticari İşler Komitesi Eş Başkanı Günay Çerkez, teknik düzenlemelerin tamamlanmasıyla bugünden itibaren adanın her iki tarafında cep telefonlarında karşılıklı veri kullanımının gerçekleşebileceğini belirtti.
Çerkez, adanın her iki tarafında cep telefonlarının ses, mesaj ve veri (data) kullanımının mümkün hale gelmesine yapmış olduğu katkılarından ötürü Mustafa Akıncı’ya teşekkür etti.
Kıbrıs’ın güneyindeki GSM operatörleri KKTCELL ve Vodafone Telsim, aboneleri bugünden itibaren Kıbrıs’ın her tarafından data kullanma hizmeti sağlayabilecek.

AKINCI, YAŞANAN GELİŞMENİN KARŞILIKLI GÜVENİ ARTIRACAĞINA DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Akıncı, cep telefonları adanın her iki kesiminde de kullanılmaya uygun hale gelmesini son derece önemli bir gelişme olarak niteleyerek yaşanan gelişmenin toplumlararası güvenin artmasına yardımcı olacağına dikkat çekmişti.

 

Bu haber toplam 1989 defa okunmuştur