1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Kıbrıs Türk sineması için bir ilk
Kıbrıs Türk sineması için bir ilk

Kıbrıs Türk sineması için bir ilk

Kısmet hem Oscar, hem BAFTA seçmesi yapan Leeds’te İzleyici Ödülü’ne aday

A+A-

Yönetmenliğini Kıbrıslı Türk Doğuş Özokutan ve Vasvi Çiftcioğlu’nun birlikte üstlendiği, “Kısmet” adlı kısa film, hem Oscar hem de BAFTA ödülleri için seçme yapan Leeds Uluslararası Film Festivali’nde “İzleyici Ödülü”ne aday gösterildi. 
Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) sponsorluğunda çekilen Kısmet, bu yıl dünya genelinden 4 binin üzerinde kısa film başvurusu arasından Leeds Uluslararası Film Festivali’nin İzleyici Ödülü’ne aday gösterdiği 13 film arasına girmeyi başardı.   
Bu yıl 1-15 Kasım tarihleri arasında 32’ncisi gerçekleştirilen ve İngiltere’nin Londra dışında yapılan en büyük film festivali olan Leeds, hem Amerikan Akademi Ödülleri (OSCAR) hem de İngiliz Akademi Ödülleri (BAFTA) için seçmeler yapıyor. Kıbrıs Türk yapımı bir kısa film ilk kez hem BAFTA hem OSCAR’a akredite bir festivalin resmi seçkisinde yer alıyor. Doğuş Özokutan ve Vasvi Çiftçioğlu ilk kısa filmleri Olağan Denemeler ile de OSCAR seçmelerinde yarışmıştı.      
 

Gösterim 2 Kasım cuma
Kısmet’in de yer aldığı izleyici ödülüne aday gösterilen 13 kısa filmin gösterimi 2 Kasım Cuma akşamı yapılacak. Seyircilerin oyalamasıyla belirlenecek olan İzleyici Ödülü ise 4 Kasım Pazar günü açıklanacak.  Filmin yönetmenleri Doğuş Özokutan ve Vasvi Çiftcioğlu, festivale katılmak için İngiltere’ye gidecek. Bu arada Kısmet, festival kapsamında 1 yıl boyunca Leeds şehrinde çeşitli aralıklarla gösterilmeye devam edecek. 

Bu haber toplam 2646 defa okunmuştur