1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. KGS-Final Sınavı Cumartesi günü yapılıyor
KGS-Final Sınavı Cumartesi günü yapılıyor

KGS-Final Sınavı Cumartesi günü yapılıyor

Türk Maarif Kolejleri Giriş Sınavlarının 3. Basamağı olan KGS-Final sınavı, Cumartesi günü yapılıyor.

A+A-

Türk Maarif Kolejleri Giriş Sınavlarının 3. Basamağı olan KGS-Final sınavı, Cumartesi günü yapılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Anadolu Lisesi, Girne 19 Mayıs TMK, Mağusa TMK, Güzelyurt TMK, Bekirpaşa Lisesi ve Hala Sultan İlahiyat Koleji olmak üzere 7 sınav merkezinde, iki oturumda gerçekleştirilecek sınavın birinci oturumu 09:00-10:30, ikinci oturumu ise 11:00-12:30 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Sınava, kayıt işlemlerini tamamlamış toplam 2071 öğrencinin katılması bekleniyor.

Sınavın tamamlanmasının ardından soru kitapçıkları ve yanıt anahtarları Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın resmi web sitesi “www.mebnet.net” adresinden yayımlanacak. Cevap kağıtlarının optik okuyucu işlemi ile değerlendirilmesinin ardından sınav sonuçlarının aynı gün akşam saatlerinde açıklanması öngörülüyor.

Koleje Giriş Sınavlarının, son basamağı olan KGS-Final sınav sonuçlarının elde edilmesi ile birlikte öğrencilerin KGS sınavının önceki basamakları olan KGS-1’den aldıkları puanın %25’i ve KGS-2’den aldıkları puanın %25’i ile KGS-Final’den aldıkları puanın %50’si dikkate alınarak oluşturulacak Kolej Giriş Yerleştirme Puanı sıralamasına göre 2017-2018 öğretim yılında Kolejlerin 6. Sınıflarına kayıt hakkı elde eden öğrenciler de belirlenmiş olacak.

Oluşturulan sıralama listesine göre kolejlere yerleşecek öğrenci sayısını belirleyecek kontenjanlar şöyle:

Lefkoşa Türk Maarif Koleji’ne 150, Mağusa Türk Maarif Koleji’ne 100, Girne 19 Mayıs Türk Maarif Koleji’ne 100, Güzelyurt Türk Maarif Koleji’ne 75, Bekirpaşa Lisesi Kolej Sınıfına 50 ve Hala Sultan İlahiyat Koleji’ne 120 öğrenci olmak üzere toplam 595 öğrenci.

 

Foto arşiv


 

Bu haber toplam 1689 defa okunmuştur
Etiketler : , ,