1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Karpaz eylemi Lefkoşa’ya taşındı
Karpaz eylemi Lefkoşa’ya taşındı

Karpaz eylemi Lefkoşa’ya taşındı

 Karpazlılar,  bölgeye  gereken yatırım yapılmadığı gerekçesiyle Lefkoşa’da eylem düzenledi. 

A+A-

 Karpazlılar,  bölgeye  gereken yatırım yapılmadığı gerekçesiyle Lefkoşa’da eylem düzenledi. 

Yenierenköy Belediyesi ve  bölge muhtarlarının öncülüğünde, sivil toplum örgütlerinin desteği ile Karpaz bölgesine gereken önemin verilmediği gerekçesiyle düzenlenen yürüyüşte Cumhuriyet Meclisi,  Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Başbakanlığa siyah çelenk bırakıldı.

BÖLGENİN TALEPLERİ

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, Bakanlıklarda yaptığı konuşmalarda, bölge halkının işsizlikten dolayı arazilerini satmaya başladığını, 4 köyün boşaldığını, en ciddi sıkıntılarından biri olan Karpaz Emirnamesi’nin ilk etapta değiştirilmesini daha sonra  ise imar planı yapılmasını istediklerini vurguladı.

Yatırım amaçlı bölgede yatırımcılara verilen arazilerin üzerlerine yıl sonuna kadar yatırım yapılmadığı takdirde geri alınmasını da istediklerini kaydeden Yeşilırmak, Karpaz İskele, Gelincik-Kaleburnu ve Dipkarpaz Zaferburnu yollarının yıl sonu ihaleye çıkılmasını istediklerini kaydetti.

Karpaz bölgesi için imar planı istediklerini ancak o çalışmalar başlamadan önce Emirname’de düzenleme istediklerini kaydeden Yeşilırmak, turist sayısı da hesaba katıldığında Karpaz bölgesinin nüfusunun 40 bine çıktığını, bu nedenle bölgenin tam teşekküllü bir hastaneye ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

BAYBARS: BUCAK HİZMETLERİ İKİ AYA KADAR

Eylemin İçişleri Bakanlığı ayağında Bakan Ayşegül Baybars, Bakanlık binası dışında eylemcilere hitaben yaptığı konuşmada, dile getirilen sorunların ülkenin genelinin sorunları olduğunu, yıllarca sürdürülen politikanın kalkınmayı ve istihdamı sıkıntıya soktuğunu söyledi.

Bucak hizmetlerinin en geç bir-iki ay içerisinde buraya geleceğini söyleyen Baybars, kimlik makinesi cihazlarının altyapısının bazı parçalarının beklendiğini söyledi.

“MAĞUSA PLANLI GELİŞMEDİ”

Mağusa’nın üniversite sayesine geliştiği, Karpaza yapılacak bir üniversite sayesinde Karpaz’ın da gelişeceği yöndeki söylemlere atfen Baybars, Mağusa’nın güzel gelişemediğini ancak Karpaz’da planlı bir gelişme için halen şans olduğunu, planlı ve sürdürülebilir bir gelişme sağlanabildiği takdirde Karpaz’ın örnek bir yer olabileceğini söyledi.

Karpaz Emirnames’inin Yenierenköy ve Karpaz’da farklı sıkıntılara sebebiyet verdiğini kaydeden Baybars, Karpaz bölgesinin eşsiz özelliklere sahip olduğundan mevcut şeklini bozmadan kalkınmasının sağlanması gerektiğini vurguladı.

"HEDEF 2020 BAŞI İMAR PLANINA BAŞLAMAK"

Mağusa, Yeniboğaziçi-İskele İmar Planı çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu, hedeflerinin 2020 başında Karpaz İmar Planı’na başlamak olduğunu kaydeden Baybars, bu süreçte Emirname’de de bir takım değişiklikler öngördüklerini anlattı.

Baybars, Emirname’de hedeflerinin “Karpaz bölgesi için eko-agro turizmde bir miktar iyileştirme, Yenierenköy’de de bazı alanların imara sağlıklı bir şekilde açılması” olduğunu kaydetti.

Emirname değişikliği ile ilgili olarak Baybars, uzmanların bölgeye ancak eylülde gelebileceğini söyledi.

"KAYNAK AKTARIL AKTARILMAZ İHALE AÇILACAK"

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Belediye Başkanı Emrah Yeşiılrmak , Meclis Üyeleri ve muhtarları kabul ederek görüştü.

Atakan, 2018’de ekonomik krizden dolayı bazı ihalelerin iptal edildiğini bunlardan birinin de Dipkarpaz’dan manastıra kadar olan yol olduğunu söyledi.

Dipkarpaz-Apostolos Andreas, Çayırova- Dipkarpaz, köy bağlantı yolları yama işleri için Maliye Bakanlığından bloke talebinde bulduklarını ve kaynak beklediklerini belirten Atakan, 2018’de üç proje iptal edilerek Kaleburnu Sipahi yolunun yapıldığını kaydetti. 

Atakan, kaynak aktarılır aktarılmaz ilk adımları atacaklarını belirtti.

Türkiye’de ihalesine çıkılan 7 projenin 4’ünü üstelenen  konsorsiyumun  tasfiye olduğuna da işaret eden Atakan, yarım kalan projelerin birinin İskele- Çayırova diğerinin de Balalan -Yenierenköy olduğunu kaydetti.

Atakan, Türkiye’de yeni bir ihale süreci başlatılması yerine, ülkede ihaleye çıkılması için çalışma başlattıklarını söyledi.

Yenierenköy’de Sağlık Merkezinin bulunduğu bölgeye bir hız tespit kamerası yerleştirileceğini kaydeden Atakan, Yeşiköy’e de ikinci bir hız tespit kamerası monte edilmesini değerlendirdiklerini söyledi.

Atakan, bölgeye öncelik verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini söyledi.

PİLLİ: “SAĞLIK HİZMETİ GETİRİLECEK”

Sağlık Bakanı Ali Pilli de eylemcilerle Bakanlık kapısında görüştü.  Sağlık hizmetleriyle ilgili gelen talepler hakkında Pilli, Karpaz’da sağlık hizmetlerinde eksikliklerin olduğunun bilincinde olduğunu kaydetti.

Gerekli sağlık hizmetlerini bölgeye getirme sözü veren Pilli, hastane sözü veremeyeceğini ancak sağlık hizmeti getireceğinin sözünü verebileceğini söyledi.

Bakan Pilli  kalıcı çözümler üzerinde çalıma yaptığını, bayramdan sonra Karpaz’la ilgili ön bilgi vereceğini söyledi.

Eylemciler Meclis önüne siyah çelenk bıraktıktan sonra Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre ile ayaküstü görüştü. 

Töre, eylemcilerin taleplerine destek belirtti.

EYLEM TAMAMLANDI

Karpaz halkının Lefkoşa'da yaptığı eylem Başbakanlık önünde tamamlandı. 

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, Karpaz halkının sesini duyurmak amacıyla bugün Lefkoşa'da gerçekleştirdikleri eylemin başarılı olduğunu ve seslerini yetkililere duyurduklarını söyledi. 

Yeşilırmak, eyleme katılan bölge halkına teşekkür ederek, eylemin başarılı bir şekilde tamamlandığını ifade etti ve bölge halkını otobüslere uğurladı. 

Yenierenköy Belediye Başkanı Yeşilırmak, belediye ve bölge muhtarları öncülüğünde "Karpaz bölgesine gereken önem verilmediği" gerekçesiyle Lefkoşa’da yaptıkları eylemin ardından Başbakan Ersin Tatar ile de bir görüşme yapacaklarını söyledi. 

Eylemin tamamlanmasının ardından Başbakanlık Müsteşarı Ömer Aydın Köseoğlu, Belediye Başkanı ve beraberindeki heyeti Başbakanlığa aldı. 

Yeşilırmak, Tatar ile görüşmesinin ardından basın açıklaması yapacağını da söyledi.    (TAK)

 

k5-010.jpg

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrak Yeşilırmak, “bugün geleceğimiz için yürüyoruz. "Başka Karpaz Yok" çelengini İçişleri Bakanlığına bırakıyoruz. Bölgemize artık devlet hizmeti istiyoruz. Emirnamenin kalkmasını, değişmesini istiyoruz! İmar planı uygulanmasını ve bölgenin kalkınmasını istiyoruz. Hakkımızı alana kadar buradayız. Emirname çalışması istiyoruz, bir sene içinde hayata geçirilsin. Karpaz’da yaşayan Kıbrıslı Rumlara Kıbrıs Cumhuriyeti ekonomik katkı sağlıyor. Karpaz’a üniversite, hastane ve kurumlar istiyor! Çocuklarımızın geleceği için yürüyoruz.”

y6-005.jpg

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars bakanlık önüne gelen Karpazlıları selamladı ve şikayetlerini dinledi
Karpazlılar son senede hiçbir gelişme görmediklerini söyleyerek emirnameyi kaldırılmasını talep etti

Baybars: Biz Karpaz bölgesinin sorunlarını biliyoruz ama yıllardır süregelen politikalar yalnız Karpaz değil birçok yeri olumsuz etkiliyor: Erenköy’de e-kimlik bucak hizmetlerini sağlayacağız cihazları bekliyoruz. Biz sizlere bu hizmeti yapabilmek için başbakanla da görüşmüştük. Karpaz’dan hizmet almak için İskele ve Mağusa’ya gitmesinin zor olduğunu biliyoruz. Karpaz bölgesinin dokusunu bozmadan kalkındırmak için çalışacağız. Mağusa Yeniboğaziçi ve İskele’nin imar planını yıl sonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz. Biraz daha sabırlı olmanızı rica edeceğiz

Bakanın açıklamasına Karpazlılardan tepki gösterdi,  “Üniversitemiz, doktorumuz yok! Hiçbir hizmet alamıyoruz. Denizlerimizi kirletecek otellere bizler de karşıyız. Ama artık hizmet istiyoruz. 16 senedir bekliyoruz. İmar planı çıkarılana kadar bu halkın taleplerini görmezden gelmeyin. Lütfen personel alın ve imar planı hayata geçene kadar hizmetler başlasın”

k11-001.jpg

Karpazlılar İçişleri Bakanlığı'ndan ardından Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na yürüdü. Bakanlık binasına siyah çelenk bırakan Yeşilırmak: Dün Karpazlılar olarak 25 km yürüdük ve bazı vatandaşlarımız bayıldı, fenalaştı... Biz Karpaz halkının ödediği vergilerin yol olmasını istiyoruz! Düzgün bir yolumuz yok! Anayolumuzda devamlı kazalar yaşanıyor. Artık yollar trafik güvenliğini istiyoruz. Bizde "eşek sorunu" da var, yollarımızda şerit olmadığı için hayvanlar yola atıldığında vatandaşlar zorluk yaşıyor. Bir anne evladının acısına yetişmeye çalışırken hayatını kaybetti. Bir vatandaş olarak buradayım ve halkımla beraber yürüdüm. Artık bakanlar bizi görsün çünkü canımız yanıyor! Tedbir alınmazsa yine geleceğiz, daha kalabalık geleceğiz, ister tehdit olarak anlayın ister uyarı, şimdiki kadar nazik olmayacağız!

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan açıklama yapmak için dışarı çıkmaması üzerine Karpazlılardan tepki yağdı. Karpazlılar ıslık ve düdük çalarak "bakan dışarı" söylemlerinde bulundu, bakanlığın ana kapısını salladı, polisler engel oldu.

Karpazlılar Ulaştırma Bakanı Atakan’ın açıklama yapmamasından sonra başbakanlıktan da açıklama alamayınca isyan etti, kapıdan tırmanmaya çalışırken polis engeliyle karşılaştı. Polis ve eylemciler arasında gergin anlar yaşandı. Karpazlılar, başbakandan açıklama almadan gitmeyeceklerini söyledi.

Yeşilırmak ile polis arasında tartışma yaşandı, başkan başbakanlığa girmeyi talep etti. Talebi üzerine polis çocukları ile birlikte kendisini içeri aldı

k1-144.jpg

k2-127.jpg

k3-065.jpg

k4-029.jpg

 

Fotoğraflar Dila ŞİMŞEK

Bu haber toplam 2427 defa okunmuştur
Etiketler : , ,
İlgili Haberler