1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. Kalavaç şenlendi
Kalavaç şenlendi

Kalavaç şenlendi

2. Gıbrızlı Kültür ve Sanat Festivali, adanın her yerinden yüzlerce insanın katılımı ile gerçekleştirildi.

A+A-


Bu yıl ikincisi düzenlenen Kalavaç Köyü ‘Gıbrızlı Kültür ve Sanat Festivali dün, yüzlerce insanın katılımı ile gerçekleştirildi. Dünya Sanat Günü nedeniyle Değirmenlik Belediyesi ve Avrupa Birliği’nin ortaklığında düzenlenen festival, rengârenk görüntülere sahne oldu. Saat 10.00’da köy meydanında yapılan konuşmalar ile başlayan festival, gün boyu çeşitli etkinliklerle devam etti. Kıbrıslı müzisyenlerin konser verdiği etkinlikte tiyatrocular da çeşitli gösteriler sundu. Festivalde yazarlar, karikatüristler, şairler ve fotoğrafçılar, kurulan stantlarda eserlerini tanıtırken; onlarca stantta Kıbrıs Kültürü’ne ait olan yiyecek ve içecekler tanıtıldı. Etkinlikte Değirmenlik Belediyesi Halk Dansları Ekibi ile Kalavaç Köyü Halk Dansları Ekibi yanında, Güney Kıbrıs’tan gelen Vasilica Larnaka Halk Dansları Ekibi ve Masterler Kıbrıslı Ağır Adımlar Halk Dansları Grubu da birer gösteri sundu.

Işısal: Çalışmaya devam
Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal da, belediye olarak, Kalavaç köyünün bu yıl ikincisini düzenlediği festivale ellerinden geldiği kadar katkı koymaya ve desteklemeye çalıştıklarını ifade ederek, belediye olarak bölge köylerinin kalkınması için canla başla çalıştıklarını söyledi. Işısal, kültürün korunması ve gelecek nesillere aktarılması için çalışmaya devam edeceklerini de kaydetti.

Meraklı: Sesimizi Avrupa’ya duyurduk
Kalavaç Köy Muhtarı Ömer Meraklı da, bu yıl ikincisini düzenledikleri festivalin, Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda kültürüyle var olabileceğini gösterdiğini ifade ederek, AB ile işbirliğinde gerçekleştirdikleri festivalle, seslerini Avrupa’ya da duyurduklarını kaydetti.
Kıbrıs’ta artık bir uzlaşıya varılması gerektiğini, Kıbrıs Türk halkının da bunu istediğini ifade eden Meraklı, Kıbrıslıların kendi kültürünü korumaması halinde başkalarının gelerek kendi kültürünü yaşattıracağını savundu.
Meraklı, festivale katılan ve gerçekleştirilmesine katkı yapan herkese teşekkürlerini de sundu.

 

Bu haber toplam 1374 defa okunmuştur