1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'İSTİFA' ŞAMPİYONLARI
İSTİFA ŞAMPİYONLARI

'İSTİFA' ŞAMPİYONLARI

Siyaseti ‘kirli’, siyasetçiyi ‘güvenilmez’ kılan ancak yıllardır hep tartışılmasına karşın önüne geçilemeyen milletvekili transferleri ve istifalarda ‘sağ’ partiler şampiyon. İşte istifa ve transferde ilk 3!

A+A-

YENİDÜZEN (Özel)
Siyaseti ‘kirli’, siyasetçiyi ‘güvenilmez’ kılan ancak yıllardır hep tartışılmasına karşın önüne geçilemeyen ‘Milletvekili transferleri’nde ‘Sağ’ partiler şampiyon.
1990 yıllardan bu yana siyasette ‘bir o yana, bir bu yana’ gidişlerin arkası kesilmezken, son yıllarda UBP’den ve DP’den istifa edenlerin ve yeniden aynı partilere gelenlerin ‘gel- git’leri gündem oldu.

Kaşif ve Küçük ‘liste başı’
Transfer Listesi’nin başındaki isim, geçen yıl UBP’den istifa ederek DP’ye katılan Ahmet Kaşif. Ahmet Kaşif’in birinci olduğu transfer listesinde ‘en yakın rakibi’ de UBP eski  Genel Başkanı İrsen Küçük.
1990 genel seçimlerinde ilk olarak Yeni Doğuş Partisi'nden milletvekili seçilen Ahmet Kaşif, önce DMP’de yer aldı, 1993 genel seçimlerinde ise Demokrat Parti'den Gazi Mağusa milletvekili seçildi. 2004’te DP'den istifa ederek Özgür Düşünce Hareketi'ne katılan Kaşif, aynı yıl Özgür Düşünce Hareketi'nden ayrılıp, Ulusal Birlik Partisi'ne gitti. Kaşif, geçen yıl UBP’den istifa edip bağımsız kalmasının ardından tekrar DP’ye katıldı. Dün de DP’den istifa ettiğini açıkladı.
Siyasi hayatına UBP’de başlayan İrsen Küçük, TAP, AHP ve DMP’yi de denedi. İrsen Küçük, 3 parti dolaştıktan sonra, siyasete başladığı partiye dönen siyasetçilerden.

Gezgin Hasipoğlu
Transfer Listesi’nin 3. sırasını, Ertuğrul Hasipoğlu aldı. Siyasete UBP’de başlayan Hasipoğlu, 2002’de UBP’den istifa ederek Yenilikçi Atılım Partisi’ni kurdu,  2003’de ise Adalet ve Barış Partisi olarak parti ismini değiştirerek Meclis’te ABP olarak temsil edildi. Daha sonra Demokrat Parti’ye katılan ve yeniden milletvekili seçilen Hasipoğlu, 2010’da da DP’den istifa ederek yeniden UBP’ye döndü.

Bu haber toplam 2245 defa okunmuştur