1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. Hisarköy’de renkli görüntüler
Hisarköy’de renkli görüntüler

Hisarköy’de renkli görüntüler

“Yenilikçi Kültürel Faaliyetler” hibe programı çerçevesindeki iyileştirilme çalışmalarının tamamlanmasının ardından, Hisarköy’de dün bir festival düzenlendi.

A+A-


Köy meydanı ve yakın çevresindeki binaların Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Gelecek İçin Ortaklık (UNDP-PFF) tarafından yürütülen “Yenilikçi Kültürel Faaliyetler” hibe programı çerçevesindeki iyileştirilme çalışmalarının tamamlanmasının ardından, Hisarköy’de dün bir festival düzenlendi.
“Hisarköy Halk Şenlikleri ve Halk Dansları Festivali” saat 10.30’da Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun katılımıyla başladı.
Festivale 39. Tümen Komutanı Tümgeneral İbrahim Yılmaz ile TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da katıldı.
Çamlıbel Bucağını Güzelleştirme, Kalkındırma ve Yaşatma Derneği (ÇAM-SEV)’in organizasyonu ve UNDP PFF’in desteğiyle köy meydanında gerçekleştirilen festival halk gösterisiyle başladı. Ardından Çam-Sev Başkanı Adıgüzel Akdeniz, Hisarköy Muhtarı Can Polat Şemi, Gençlik Dairesi Müdürü Gencay Eroğlu, UNDP PFF Şefi Christina Zennaro ile Cumhurbaşkanı Eroğlu birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından halk dansları gösterileri yer aldı.
Çam-Sen Başkanı Adıgüzel Akdeniz, bu festivali düzenlemekteki amaçlarının kültürel mirası korumak ve bölge insanının yaşam kalitesini artırmak olduğunu söyledi.
Hisarköy Muhtarı Can Polat Şemi de bu tür etkinliklerin bölge tanıtımı ve kültürel gelişim açısından çok önemli olduğunu vurguladı ve katkı koyanlara teşekkür etti.
Gençlik Dairesi Müdürü Gencay Eroğlu da, halk danslarının kültürün bir parçası olduğunu söyledi ve halk danslarını geleceğe doğru şekilde aktarmanın önemine işaret etti.
UNDP-PFF Şefi Christina Zennaro da, Hisarköy’de “Yenilikci Kültürel Faaliyetleri” hibe programı çerçevesinde bu yıl bazı çalışmalar yaptıklarını anlattı ve önceki yıllarda da su hattı yenileme projesi, köy meydanıyla ilgili düzenleme, Kıbrıs Evi gibi hizmetlerde bulunduklarını söyledi.
Hisarköy’ün UNDP projelerinden en çok yararlanan köylerden bir olduğunu belirten Zennaro AB’ye de finans desteğinden ötürü teşekkür etti.
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da Hisarköy’ün KKTC’nin en eski ve tarihi Türk Köyleri’nden birisi olduğunu kaydetti. Eroğlu AB desteğiyle gerçekleştirilen restorasyonun Kıbrıslı Türkler’in sahip çıkmasıyla daha da güzelliklere taşınacağını da ifade etti.
Adıgüzel’in sitemkar konuşmasını dinlediğini kaydeden Eroğlu, “İnşallah bölge halkı yalnız bırakılmaz. Eksiklikleri tartışılır ve atılması gereken adımlar atılır. Birbirimizi ihmal ederek, sonra da bir birbirimizden şikayet ederek bir yere varmak mümkün değildir. En iyisi kendi kültürümüze sahip çıkarken kendi devletimize de sahip çıkmaktır” dedi. YD

Bu haber toplam 1324 defa okunmuştur