1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Güneyde çalışan işçilerin 'Ekmek' isyanı

Güneyde çalışan işçilerin 'Ekmek' isyanı

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan karar uyarınca Kıbrıs’ın güneyine günü birlik geçişleri karantina şartları ile engellenen bir grup Kıbrıslı Türk işçi, eylem yaptı.

A+A-

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan karar uyarınca Kıbrıs’ın güneyine günü birlik geçişleri karantina şartları ile engellenen bir grup Kıbrıslı Türk işçi, Lefkoşa'da Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı önünde eylem yaptı.

Daha sonra Başbakanlık trafik ışıklarına giderek eylemlerini burada sürdüren işçiler, trafik akışını durdurdu. 

Eylem sırasında “İşçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganı atan işçilerle araç sürücüleri ve polis arasında da zaman zaman tartışma yaşandı.

Yaklaşık 100 işçinin yer aldığı eylemde, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin dün açıklanan kararları eleştirildi. 

İşçiler, tek dertlerinin ekmek olduğunu, taşkınlık yapmak istemediklerini belirterek buna zorlanmamalarını istedi.

Eylem yerine gelen Lefkoşa Polis Müdürü Hüseyin Kadir Çete, eylemcilere "Lütfen kaos çıkarmayın, sesinizi duyurdunuz, demokratik şekilde eyleminizi tamamlayın, bu sadece bizim değil dünyanın yaşadığı sağlık sorunudur" dedi. Çete'nin uyarısı üzerine eylemciler yolu boşalttı ve trafik akışı yeniden başladı. 

Eylem yapan işçilerin temsilcisi Sağlık Bakanı Müsteşarı Ali Çaygür'le görüştü, görüşmeden işçileri tatmin eden bir sonuç çıkmadı. Eylemciler, Başbakanlık önünden ayrılarak hükümete "yarın sabaha kadar kararı değiştirme yönünde süre" verdi, kararın geri alınmaması halinde yarın sabah yeniden eylem yapacaklarını açıkladı.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, "Kuzey Kıbrıs’ta ikamet eden ve Güney Kıbrıs’ta çalışan kişilerin yarından başlayarak 25 Aralık’a kadar Güney Kıbrıs’a geçişlerinin durdurulmasına" karar vermişti. 

 

k2-172.jpg

İşçiler, Kermiya Kapısı'ndan Sağlık Bakanlığı'na yürüdü.

k1-190.jpg

"Bize iki gün sonra kim ekmek parası verecek?" diye isyan eden işçiler, tek dertlerinin geçim olduğunu  kaydetti. Üst Komite'nin aldığı kararı eleştiren işçiler, yetkilileri bundan vazgeçmeye davet etti. Eylemin şiddetini de ilerleyen saatlerde artıracağını ifade edildi.

k3-087.jpg

 Sağlık Bakanlığı önüne gelen işçiler, "Kapıları kapattınız da bize kim ekmek verecek" diye isyan etti

k4-039.jpg

Bakanlıklar bölgesindeki trafik ışıklarına yürüyen işçilerin  burada trafik akışına engel oldu.

k5-012.jpg

Bazı işçiler yolun içerisine oturarak trafik akışını durdurdu

k6-010.jpg

Başbakanlık trafik ışıklarında zaman zaman gergin anlar yaşandı. Bölgeden geçmeye çalışan bazı araçların sürücüleri eyleme tepki gösterdi.

k7-003.jpg

Bölgeye çok sayıda polis getirildi. Trafik akışı bir süre sadece Ortaköy'den Başbakanlık'a doğru verildi. Diğer tüm geçişler trafiğe kapandı.

k8-005.jpg

Bölgeye gelen Lefkoşa Polis Müdürü Hüseyin Çete, işçilere şehir içinde kaosa neden olduklarını soyleyerek eylemine son vermesini istedi. 

k9-002.jpg

k10.jpg

Başbakanlık trafik ışıkları yanındaki boş arazide yarım saat daha bekleyeceğini belirten işçiler, bir yetkilinin kendileriyle muhatap olmaması durumunda tüm Lefkoşa’da yürüyüşüne devam edeceğini, bölge bölge kaos yaratacağını dile getirdi.

k11-003.jpg

Polis Müdürü Hüseyin Çete, işçilerin içinden Altan Karakış’ı temsilci olarak yetkililerle görüştürmek için Sağlık Bakanlığına götürdü.

Görüşmeye giren temsilci Altan Karakış, toplantı öncesi basına konuştu...

 

 

Görüşmeden bir şey çıkmadı

k12.jpg

Eylem yapan işçilerin temsilcisi Sağlık Bakanı Müsteşarı Ali Çaygür'le görüştü, görüşmeden işçileri tatmin eden bir sonuç çıkmadı. Temsilcilerinin 'Müsteşar'ın yapacağı bir şey yok' ifadelerine sinirlenen eylemciler tepki gösterdi, 'muhatap' bulmak için Başbakanlığı yürüme kararı verdi.

 

Güneyde çalışan işçilerin eylemi Başbakanlık önünde sona erdi. Eylemciler hükümete "yarın sabaha kadar kararı değiştirme yönünde süre" verdi, kararın geri alınmaması halinde yarın sabah yeniden eylem yapacaklarını açıkladı.


Fotoğraflar ve canlı yayın: Devrim Demir, Fehime Alasya, Burçin Aybars

 

Bu haber toplam 7381 defa okunmuştur
Etiketler : ,
İlgili Haberler