1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. “Fehim Paşa Konağı” sahneleniyor
“Fehim Paşa Konağı” sahneleniyor

“Fehim Paşa Konağı” sahneleniyor

Gazimağusa Belediyesi son iki ayda Rutkay Aziz ve Nilgün Belgün’den sonra bu kez Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’nu ağırlayacak.

A+A-

 

Gazimağusa Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’nun  “Fehim Paşa Konağı” oyununu 11 Mayıs Cumartesi günü saat 20:00’da  Mağusa Kültür ve Kongre Merkezi’nde tiyatro severlerle buluşturacak.
Tüm yıla yayacağı Kültür sanat çalışmalarına ‘Her ay bir gösteri’ hedefiyle devam eden Gazimağusa Belediyesi son iki ayda Rutkay Aziz ve Nilgün Belgün’den sonra bu kez Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’nu ağırlayacak.
Oyun yazarlığına 1950’lerde başlayan ve ürettiği yirmi dolayındaki oyunla Türk tiyatrosuna yön veren isimlerden biri olan Turgut Özakman’ın yazdığı Fehim Paşa Konağı oyunu, Padişah Abdülhamit saltanatının 33’üncü yılında geçiyor. Oyunda, halkın boğazını bir mengene gibi sıkan istibdat döneminin son yıllarında yaşanan bir aşk anlatılır.
Döneminin en güçlü paşalarından biri olan Fehim Paşa, eski bendelerinden Yedibela Rasim’in oğlu Yusuf ’u konağın haremine eğlencelik olsun diye alır. Ancak bu gelişme, konakta sonun başlangıcı olur. Yusuf, Paşa’nın kızına aşık olur ve bu aşka bütün mahalleliyi de ortak eder. En sonunda mahalle sakinleri kızı Paşa’dan isterler. Ancak Paşa kızı vermediği gibi adam tutarak Yusuf ’u öldürtmeye kalkışır. Buhranlı geçen bir dönemde, aynı derecede buhranlı bir aşk hikayesinin anlatıldığı bu güzel komedi, toplumumuzun geçmişine ışık tutarak bugün adına kıssadan hisse çıkarmaktadır.
Biletler koltuk numaralı olarak 10 TL fiyatla Gazimağusa Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi’nden temin edilebilir. Bilet için halkla ilişkilerin 3660954 nolu telefonu aranabilir.

Bu haber toplam 1336 defa okunmuştur