1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. “Eylül’de buyurun”
“Eylül’de buyurun”

“Eylül’de buyurun”

“Kıbrıs Sorunu İçin Eylül’de Buyurun... Başkan Açıkça, Şu Anda Dikkatini Troyka’ya Verdiğini Söyledi... Downer Destek ve Anlayış Gösterdi”

A+A-

Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün görüştüğü BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’a şu anda Troyka ile müzakerelere odaklandığı için Kıbrıs sorununa efor harcayamayacağını söyleyerek “Eylül’de buyurun” dediği bildirildi.
Fileleftheros “Kıbrıs Sorunu İçin Eylül’de Buyurun... Başkan Açıkça, Şu Anda Dikkatini Troyka’ya Verdiğini Söyledi... Downer Destek ve Anlayış Gösterdi” başlıklı haberinde, Downer’ın dün Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile de görüştüğünü yazdı.

“EYLÜL’DE GEL”


Downer’ın, Anastasiadis’in “Eylül’de gelin” mesajını aldığını ve kamuoyuna yaptığı açıklamada da anlayış göstererek, destek verdiğini belirten gazete, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun ise şimdi Kıbrıs sorununda anlaşma zamanı olduğunu söyleyerek “Rum tarafının yaşamakta olduğu zorlukları kullandığını” iddia etti.
Habere göre, dün liderlerle ayrı ayrı görüşen Downer, yeni tur görüşmeler için Nisan sonunda yeniden Ada’ya gelecek. Downer’ın Nisan sonunda kendisinin de hazır bulunacağı bir organizasyonda (kahvaltı veya akşam yemeği) Eroğlu ve Anastasiadis’i görüştürmeye çalışabileceği belirtiliyor.  Güney Kıbrıs Başkanı Anastasiadis’in Downer’la görüşmesi sırasında bu ihtimali imkân dışı bırakmadığını yazan gazete, özetle şunları ekledi:


DOWNER, NİSAN’DA ANKARA VE ATİNA’YI ZİYARET EDECEK

“Aleksander Downer’ın, eknomik zorlukların aşılması için yeni başkana destek vermek istediği açıktır. BM’nin planlarına göre öze ilişkin görüşmeler Eylül’de başlayacak ve BM o zamana kadar zemin hazırlayacak. Downer muhtemelen Nisan’da Ankara ve Atina’yı ziyaret edecek ancak şu anda (yarın) Genel Sekreter’i bilgilendirmek ve BM merkezindeki toplantıya katılmak üzere New York’a gidecek. Güvenlik Konseyi üyeleriyle de görüşecek.
Downer, Anastasiadis’le görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada ‘Başkan’ın kısa vadeli büyük meydan okumalarla karşı karşıya olduğunu anlıyoruz. Kıbrıs sorununun çözümüne çok bağlıdır ve biz de bu meselelerin halline elimizden gelen yardımı yapacağız’ dedi.
Başkan’a geçmişte ulaşılan görüş birlikleriyle ilgili herhangi bir belge verip vermediği sorusuna karşılık da Downer ‘Hayır, bugün vermedim. Ancak Başkan’a istediği her türlü bilgiyi vermek için elimizden geleni yapacağız’ dedi.”

EROĞLU’NUN AÇIKLAMASI

Gazete, devamla Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Downer’la görüşmesinin ardından yaptığı “şimdi Kıbrıs’taki iki tarafın, gecikmeli de olsa, anlaşmaya varma zamanı olduğu” açıklamasını (yazılı) okurlarına “Eroğlu: Anlaşma Zamanı Şimdi”  başlığıyla aktardı.
Simerini haberi “Nikos Anastasiadis ve Aleksander Downer, Şu Anda Dikkati Ekonomiye Verme Konusunda Anlaştı... Memorandum’un Bilinmezinde” başlığıyla aktardı.
Gazete, Downer’ın Anastasiadis’le görüşmesinin ardından Kıbrıslı Rum gazetecilerin BM’nin Kıbrıs sorununda nasıl ilerlemeyi hedeflediği sorularını yanıtlarken şunları da söylediğini yazdı:
“Prosedür zamanında ve doğru şekilde ilerlemeli. Kıbrıslıların ve özellikle Başkan’ın şu anda Troyka ile müzakerelerini tamamlamaları gerektiğini değerlendiriyorum ve bu değerlendirmemin doğru olduğuna inanıyorum. Bu ekonomik meseleler birçok ülkenin karşılaştığı sorunlardan çok daha büyüktür. Bu da, prosedürü yeniden başlatmak için iyi bir ön hazırlık yapmamıza yeterli süre tanıyor. Hazırlıklı ilerlememiz için zamana ihtiyacımız var, takvim koymuyoruz.”


DOWNER ANASTASİADİS’İN KAFASINDAKİLERİ ANLADI


Politis’in “Değişikliklerin İlk Tadı... Aleksander Downer ‘Anastasiadis Bağlı’ Dedi” başlıklı haberine göre, Downer, Anastasiadis’in niyetinin “ilk tadını” aldığını ve niyetiyle ilgili “zengin menü” hakkındaki  bilgiyi daha sonraki bir zamanda alacağını anladı.
Gazete, Downer’ın Köşk’e, Kıbrıs sorununa bundan sonra olacaklara ilişkin niyetini, daha doğrusu müzakere prosedürüyle ilgili yapacağı değişiklikler, prosedürün AB’nin de katılımıyla genişletilmesi, Rum tezlerinin şekillendirilmesinde Ulusal Konsey’in rolü, yeni müzakereci konusu ve doğal olarak yeni çabanın başlama zamanıyla ilgili Anastasiadis’in kafasında olanları öğrenmek maksadıyla gittiğini yazdı. Haberde özetle şunlar kaydedildi:


“YENİ BİR TURA GİREBİLMEMİZ İÇİN ZAMANA İHTİYACIMIZ VAR”


“Görüşme sırasında Anastasiadis, şu anda dikkatini Troyka’ya ve memorandum konusuna verdiğini ve Güney Kıbrıs’ın, Kıbrıs sorununu ancak bu meseleler aşılırsa görüşebileceğini açıkça söyledi. Anastasiadis muhatabına, öyle ya da böyle, yeni bir müzakere turuna taleplerle girebilmesi için zamana ihtiyacı olduğunu, ekonomik krizden ve memorandum müzakerelerinden bağımsız olarak Rum tarafının, aradığı çözümün taslağını yeniden belirlemek,  Ulusal Konsey’e vermek niyetinde olduğu yeni rol konusunda bir tartışma ve istişare yapmak için zamana ihtiyaç duyacağını belirtti.
Rum tarafının ön hazırlık yapmadan, matematiksel olarak yeni bir çöküşe sürüklenecek yeni bir prosedüre girmek istemediğini, aksine böyle bir gelişmeyi engelleyecek ön şartları güvence altına almak istediğini anlattı.
Nikos Anastasiadis, Downer’a Güney Kıbrıs’ın çözüm hedefiyle samimi müzakerelere bağlılığını teyit etti ve bu çerçevede müzakerelere AB’nin ve Türkiye’nin de katılımı tezini yineleyerek Kıbrıs aidiyetli diyalogun değiştirilmesi gereğine vurgu yaptı.”
Alithia ise konuyla ilgili haberini “ Önce Memorandum, Sonra Kıbrıs Sorunu... Kıbrıs Sorununa İlişkin Bir Dahakinin (Ziyaret/hareket) Nisan’da Olduğunu Downer De Doğruladı” başlığıyla aktardı.
(tak/rb)

Bu haber toplam 2023 defa okunmuştur
Etiketler : ,