1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. “Evvel Zaman İçinde” Mağusa'da
“Evvel Zaman İçinde” Mağusada

“Evvel Zaman İçinde” Mağusa'da

“Evvel Zaman İçinde” temalı sergi kapsamında, Mağusa’nın 1878 ile 1950 yılları arasında çekilen 34 fotoğrafı, aynı açı, ışık ve kompozisyonla yeniden yaratıldı

A+A-

Gazimağusa’nın eski ve yeni yüzü, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen bir açık hava fotoğraf sergisinde yan yana geliyor. “Evvel Zaman İçinde” temalı sergi kapsamında, Mağusa’nın 1878 ile 1950 yılları arasında çekilen 34 fotoğrafı, aynı açı, ışık ve kompozisyonla yeniden yaratıldı. DAÜ İletişim Fakültesi öğretim görevlisi İsmail Gökçe’nin danışmanlığında yürütülen bir öğrenci projesinin ürünü olan sergi, 22 Mayıs 2013, Çarşamba günü, saat 16.00’da, Namık Kemal Meydanı’nda Mağusalılarla buluşuyor.

Gökçe: “Fotoğraflar Mağusa’daki değişimi yansıtıyor”
DAÜ İletişim Fakültesi öğretim görevlisi İsmail Gökçe, eski ve yeniyi yan yana getirecek olan fotoğrafların, Gazimağusa’nın mimarî, kültürel ve sosyal dokusundaki değişimi yansıttığını söylüyor. Serginin amacının, kentin değişimini göstermek olduğunu belirtiyor. Gökçe, geçmişte çekilen bazı karelerin aynen yakalandığını, bazılarına ise zamanın izlerinin yansıdığını ifade ediyor. Çatılardaki su depoları ve antenler, kentin silüetinde yıllar içinde ortaya çıkan en belirgin değişim. Bununla birlikte, surlar ve çevresi gibi fazla değişmeyen bölgeler de var. Gökçe, sergi için öğrencilerine teşekkür ediyor ve ekliyor: “Çok yoğun çalıştılar. Aynı yerin aynı açısını bulmak zordur. Bazen yanlış ışıkta çektiler. Usanmadan tekrar tekrar çektiler. Hepsini tebrik ediyorum”.

DAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman İrvan da, açılacak fotoğraf sergisinin, İletişim Fakültesi’nin teoriyle pratiği ayrılmaz bir bütün olarak gören misyonuna uygun bir projenin eseri olduğunu, projeyi daha da geliştirmeyi hedefledlerini ifade etti. İsmail Gökçe gibi bir fotoğraf sanatçısının fakültede ders vermesinden mutluluk duyduğunu söyleyen Prof. Dr. İrvan, verilen eğitimin kalitesinin ancak ortaya konan ürünlerle anlaşılabileceğini belirtti.

“Evvel Zaman İçinde” sergisinde, Gökçe tarafından verilen haber fotoğrafçılığı dersini alan DAÜ İletişim Fakültesi dördüncü sınıf öğrencileri Ahmet Arıcı, Abtin Badie, Caney Göray, Erdi Çalıkuşu, Evren Tunçdöken, Hassan Dandatti, Meriem Cherraf, Mehmet Tok, Mahnoush Yektaei, Omar Alkhatib, Serhat Balta ve Yazan Albarahma’nın fotoğrafları yer alıyor.

DAÜ Rektörlüğü ve Gazimağusa Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştirilen sergi 26 Mayıs 2013, Pazar gününe kadar 09:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Bu haber toplam 2343 defa okunmuştur