1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Eroğlu barış düşmanlarını yönlendiriyor”
“Eroğlu barış düşmanlarını yönlendiriyor”

“Eroğlu barış düşmanlarını yönlendiriyor”

Öğretmen sendikaları Cumhurbaşkanlığı önünde eylem gerçekleştirdi

A+A-

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ile Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), “Eğitim Şurası kararları ile ilgili KTÖS önünde eylem yapanlara cevap vermek amacıyla” dün Cumhurbaşkanlığı önünde eylem yaptı.
Eylemde ilk konuşmayı yapan KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, şurada eğitim ve pedagojik formasyon adına alınan 5 yüze yakın karar olduğunu dile getirerek, “Belki de tarihi kararlar olduğunu iddia ettiğimiz eğitime yön verecek birçok karar içermesine rağmen içlerinden bir kararı alıp, hem de topluma yalan söyleyerek, değiştirerek çarptırarak özellikle şövenist, ırkçı ve barış düşmanlarının malzeme yapmasını ve bunların arkasında yönlendiren, destekleyen anlayışı kınamak için buradayız” dedi. Ortak basın açıklamasını okuyan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de, “dini inançlar ve milli duygular üzerinden siyaset yapanların ülkeyi getirdikleri durumun ortada olduğunu” savundu.
“İnsanımızın kanı ve gözyaşından geçinen, bölünmüşlükten beslenen bu din ve milliyetçilik tüccarları, ülkemizin bölünmesinin ve insanlarımızın yaşadığı acıların temel sorumlusudur. Eğitim Şurası’nda alınan kararları bahane ederek öğretmenlere ve sendikalarımıza saldıranların art niyetli oldukları aşikardır” ifadelerini kullanan Elcil, “tarih kitaplarının barışa yönelik olarak yeniden düzenlenmesine bile karşı olanların sendikanın önüne gelerek eylem yapmalarının anlamlı olduğunu” kaydetti. Elcil açıklamasında, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu “barış düşmanlarını” kendilerine karşı eylem yapmaya yönlendirmekle eleştirdi. “Kıbrıs’ta yıllardan beri oynanan provokasyon oyunlarına” alet olmamaları için tüm duyarlı örgütlere çağrıda bulunmak istediklerini kaydeden Elcil, Kıbrıs’ta çözümün iki toplumun kardeşçe yaşayabileceği iki toplumlu, iki bölgeli, tek egemenliği, tek vatandaşlığı ve tek uluslararası kimliği olan bağımsız birleşik federal Kıbrıs ile gerçekleştirileceğini ileri sürdü. Elcil, “Bu konu imza ile uluslararası olarak bağlanmıştır” dedi.

KKTC Karadeniz Kültür Derneği’ne kınama

Elcil bu arada, KKTC Karadeniz Kültür Derneği yetkililerinin Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) Müdürü Neriman Saygılı’yı ziyaretleri sırasında dernek başkanı Turan Büyükyılmaz’ın yaptığı konuşmada kullandığı, “İçimizden birinin bu göreve gelmesi bize apayrı bir mutluluk verdi” ifadesinin “tamamen ırkçılık olduğunu” iddia ederek, bunu kınadı.

Cumhurbaşkanlığı: “KTOEÖS ve KTÖS’ün eylemi demokratik ama haksız bir davranış”

Cumhurbaşkanlığı, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ile Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın (KTÖS) dün Cumhurbaşkanlığı önünde yaptıkları eylem için, “Demokratik ama haksız bir davranış olup öne sürülen iddialar gerçeklere aykırıdır” dedi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı’nın Milli Eğitim Şurası açılışında yaptığı konuşmasında, Milli Eğitim politikalarıyla ilgili olarak söylediklerinin net olduğu kaydedilerek, “Anayasamız ve yasalarımız, eğitimin karakterinin çağdaş, Atatürk milliyetçiliği çerçevesinde olması gerektiğinin altını çizmiş, nitekim bakanlığın adı da buna göre düzenlenmiştir” denildi. (TAK)

Bu haber toplam 1910 defa okunmuştur