1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Erdoğan’a, külliye inşaatına harcanacak paranın depremin telafisine yönlendirileceğini söyleyin”
“Erdoğan’a, külliye inşaatına harcanacak paranın  depremin telafisine yönlendirileceğini söyleyin”

“Erdoğan’a, külliye inşaatına harcanacak paranın depremin telafisine yönlendirileceğini söyleyin”

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhurbaşkanlığı makamındaki Ersin Tatar’a çağrıda bulunarak, “Sayın Erdoğan ile bir araya geldiğinizde inşaata harcanacak kaynakların deprem zararlarının telafisine yönlendirileceğini açıklayın” dedi.

A+A-

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhurbaşkanlığı makamındaki Ersin Tatar’a çağrıda bulunarak, “Sayın Erdoğan ile bir araya geldiğinizde inşaata harcanacak kaynakların deprem zararlarının telafisine yönlendirileceğini açıklayın” dedi.

Talat, bu adımın atılması halinde, Kıbrıslı Türklerin bir nebze de olsa rahatlayacağını söyleyerek, “Türkiye'deki yıkım için duyduğunuz acıdaki samimiyetinizi de ciddi şekilde ortaya koyacaktır” ifadelerini kullandı.

Talat, “Tüm halkımızın yanı sıra gençlerimizin sorguladıkları bu israfı lütfen durdurun” çağrısı yaptı.

Mehmet Ali Talat, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Tatar'a çağrımdır

Bugüne kadar külliye inşaatı hakkında hep konuştuk, eleştirilerimizi ve önerilerimizi hep yaptık, ama gelinen aşamada söz uçar yazı kalır diyerek tarihe aşağıdaki notu düşmek istiyorum. Halkımızın tüm kesimlerinin konuştuğu bu konuda artık kesin bir adım atmak gerekli olmuştur...

Elinizde Lefkoşa'nın tarihi dokusuyla uyumlu, yarışma kazanan ve bütün onay süreçlerini tamamlayan tam anlamıyla yasal bir proje varken, mevzuatımız çerçevesinde hiçbir onay sürecini yerine getirmemiş bir projeyi uygulamakta ısrar etmek nasıl bir anlayışın ürünüdür anlayamıyorum.

Türkiye büyük bir enkaz altındayken binlerce insan hayatını kaybetmişken, onca çocuğumuz ve vatandaşımızın acıları devam ederken, kamu binalarımız için büyük kaynaklara ihtiyaç varken külliye israfı yüreklerimizi daha da acıtmaktadır. Evet tam bir israf hali ile karşı karşıyayız.

Sayın Tatar, bugüne kadar bizlere yeten Cumhurbaşkanlığı binası size de yeter. Bu harcama -çok istiyorsanız- daha ferah günlerimize ertelenebilir. Sayın Erdoğan ile bir araya geldiğinizde inşaata harcanacak kaynakların deprem zararlarının telafisine yönlendirileceğini açıklayın...

İnanın bu adım Kıbrıslı Türkleri bir nebze de olsa rahatlatacaktır. Türkiye'deki yıkım için duyduğunuz acıdaki samimiyetinizi de ciddi şekilde ortaya koyacaktır. Tüm halkımızın yanı sıra gençlerimizin sorguladıkları bu israfı lütfen durdurun.”

Bu haber toplam 930 defa okunmuştur