1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Engellenmek kaderimiz olmamalı”
“Engellenmek kaderimiz olmamalı”

“Engellenmek kaderimiz olmamalı”

Engelsiz İnisiyatifi “Engelliler Haftası” dolayısıyla yayımladığı basın bildirisinde, engelliler için birçok projenin hayata geçirilmediğine dikkat çekilirken, engellilerin yaşam özgürlüğüne saygı gösterilmesi istendi.

A+A-

Engelsiz İnisiyatifi adına, Faize Erdoğan’ın açıklaması şöyle.

Yine bir engelliler haftasında engelli bireyler için görünür bir gelişmenin olmadığını ve her sene tekrarlanan vaatlerden öteye gidilmediğini üzülerek görmekteyiz.

Engelli bireyler için erişimin ve ulaşımın çok kısıtlı olduğu ülkemizde, özgürlükten yoksun ve toplumdan soyutlanmış olarak yaşamak bizim kaderimiz olmamalıdır. 5,500 engellinin  neredeyse hiçbiriyle dış mekânlarda karşılaşmamanız toplumdan soyutlandığımızın bir göstergesidir.

Hastaneler ve tüm kamusal alanlar engelli erişimine uygun hale getirilmemekte, engelli çocukları olan ailelerin ve özel eğitim okullarının sorunları halen çözüm beklemekte, senelerdir bu sorunlar görmezlikten gelinmektedir.

2010’da kurulan Engelsiz İnisiyatifi’nin imza kampanyası başlatarak meclisten geçirdiği B.M Engelli Hakları Sözleşmesi hala daha yürürlüğe girmemiştir. Farkındalığı artırmak için düzenlediğimiz etkinlikler karşılaştığımız engelleri vurgulamaktan öteye geçememiş, az bir yol katedilse de istediğimiz neticeyi verememiştir.

Maalesef ülkemizde engellilerin kullanımına uygun bir toplu taşım sistemi halen bulunmamaktadır. Bu durumda da engellilerin evde kapalı bir hayat sürmeleri kaçınılmaz olmakta ve güven duygusunu yitirmiş bir engelli zümresi yaratılmaktadır.

K.T.M.M.O.B’nin Kasım 2012’de 5 öğrenci grubuyla birlikte büyük uğraşlar vererek hazırladığı Engelsiz Park Projesi ve Mart  2013’te Sağlık Bakanlığı tarafından büyük beğeni toplayarak ödüllendirilen Engelsiz Hastane Projesi de geleceğe dair ümitlerimizi artırmış, ancak şimdilik B.M Engelli Hakları Sözleşmesi gibi yine tozlu raflarda bekletilme aşamasına geçmiştir.

Tüm bu gerçeklerin ışığında hepimiz birer engelli adayı olduğumuzu hatırlayarak adımlarımızı ona göre atmalı ve engelli bireylerin de yaşam özgürlüğüne saygı duymalıyız.

Bu haber toplam 1415 defa okunmuştur