1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Elektrik'te, özerklik tasarısı için destek arayışı
'Elektrik'te, özerklik tasarısı için destek arayışı

'Elektrik'te, özerklik tasarısı için destek arayışı

El SEN, 2012’de hazırlanan ancak yasallaşmayan özerklik tasarısı için destek istedi.

A+A-

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El SEN) heyeti, Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler’i (TKP Yeni Güçler) ziyaret ederek 2012’de hazırlanan ancak yasallaşmayan özerklik tasarısı için destek istedi.

El-Sen Başkanı Umut Öksüzoğlu yaptığı konuşmada, yöneticilerin ve hükümet edenlerin, “Kıb-Tek iş yapamaz algısı oluşturmak için çabaladığını savunarak”, Kıb-Tek’in hesap verebilir, şeffaf olmasını arzuladıklarını ve bunun da özerklikle sağlanabileceğini söyledi.

Öksüzoğlu, 2012’de hazırlanan özerklik yasasının tozlu raflarda bekletildiğini ifade ederek, “Kıb-Tek’in ve dolayısıyla toplumun kurtuluşu için” özerklik yasasını yeniden gündeme getirmek istediklerini belirtti.

Kıb-Tek’in şuan iktidar tarafından atanan kişilerce yönetilmesinin sürdürülebilir olmadığını, profesyonel bir yapının oluşturulmasının zorunlu olduğunu kaydeden Öksüzoğlu, Kıb-Tek’in topluma daha iyi hizmet verebilmesi için gerekli olduğunu düşündüklerini sıraladı.

Öksüzoğlu, konuşmasının sonunda 2012’de hazırlanan özerklik yasa tasarısını ve uzun zamandır konuyla ilgili yaşananları içeren belgeleri takdim etti.

ÇAKICI

TKP Yeni Güçler Başkanı Mehmet Çakıcı da, özerklik yasasına imza koyanlardan biri olarak sonuna kadar imzasının arkasında duracağını belirtti.

Bu tasarının CTP iktidarında hazırlandığını ve 2 sefer farklı koalisyonlarla hükümette olan CTP’nin tasarıyı ele almadığını anlatan Çakıcı, DP’nin de aynı şekilde iki kez iktidar olduğunu ancak tasarı için adım atmadığını söyledi.

Kıb-Tek’in siyasetten arındırılarak özelleştirilmemesi gerektiğine inandıklarını belirten Çakıcı, sosyal demokrat bir parti olarak kendilerinin özerkleştirmeden yana olduklarını ifade etti.

Ekonomik zorluklar ve kaynak sıkıntısı nedeniyle özelleştirmeye gidildiğini söyleyen Çakıcı, 5 yılı geçen bütün yatırımların gelir vergisine tabi tutulmasıyla ülkenin tüm ekonomik sıkıntılarının ortadan kalkacağını vurguladı.

Çakıcı, kendilerinin yatırımcıların kurumlar ve gelir vergisinden ila nihai muaf tutulmasını kaldıracaklarını, bu kaynaklarla tüm maaşların ödenip toplumun tamamının da “uçurulacak” kıvama getirilebileceğini savundu.

Kendilerinin bunu yapacak güce ve iradeye sahip olduklarını, çünkü hiç bir büyük sermayeye gebe olmadıklarını söyleyen Çakıcı, “Bu nedenle bizim için Kıb-Tek’te özerkleştirme, kaynak sıkıntısı yaşamayacağımız için sorun olmaz” dedi.

Bu haber toplam 1827 defa okunmuştur
Etiketler : , ,