1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Eide müzakerecilere taslak metnini sunacak
Eide müzakerecilere taslak metnini sunacak

Eide müzakerecilere taslak metnini sunacak

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide'nin yarın müzakerecileri ziyaret edip İsviçre öncesi ilk taslak metni sunacağı ögrenildi.

A+A-

Eide müzakerecilere taslak metnini sunacak

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide'nin yarın müzakerecileri ziyaret edip İsviçre öncesi ilk taslak metni sunacağı ögrenildi. Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre Eide'nin sabah saat 10.00'da Kıbrıslı Rum müzakereci Mavroyannis, 11.30'da ise Kıbrıslı Türk müzakereci Nami ile görüşmesi bekleniyor.


Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs müzakerelerinde 28 Haziran'da düzenlenecek yeni konferansın haftalarca sürebileceğini söyledi.

Eide, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias ile görüşmelerinin ardından basına mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Görüşmenin son derece yapıcı ve faydalı geçtiğini belirten Espen Barth Eide, bu toplantıyla birlikte, 28 Haziran öncesi taraflar arasındaki görüşmelerinin tamamladığını dile getirdi.

Eide, konferansa Kıbrıs'tan Türk ve Rum taraflarının yanı sıra garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan, Birleşik Krallık ve AB'nin gözlemci olarak katılacağını anımsatarak, öncelikle güvenlik ve garantiler konusunun ele alınacağını kaydetti.

Konferansın Kıbrıs'ta çözüm için büyük bir öneme sahip olduğunun altını çizen Espen Barth Eide, "Türkiye, Yunanistan ve Birleşik Krallık'ın yer alacağı bu müzakerelerin yanında Kıbrıs'tan taraflar diğer başlıkları da paralel olarak tartışacaklar. Aynı yerde ancak farklı toplantılarda. Garantiler ve güvenlik meselesi haricinde toplantılar aynı zamanda gerçekleşecek." şeklinde konuştu.

Eide, Crans-Montana kentinde düzenlenecek konferansın iyi bir başlangıç olduğunu vurgulayarak, "Tüm tarafların İsviçre'ye, yıllardır bölünmüş olan Kıbrıs'ın yeniden birleşmesine yönelik güvenilir ve gerçek çözüm bulmak niyetiyle gittiğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Konferansta bir çözüme ulaşmanın zaman alacağına işaret eden Espen Barth Eide, "Gerekli zaman neyse ayırmak istiyoruz. Ne kadar sürerse sürer. Eğer ihtiyaç duyulursa, haftalar sürecekmiş şekilde hazırlık yapıyoruz." yorumunda bulundu.

Eide, TC Başbakanı Binali Yıldırım ve Yunan mevkidaşı Aleksis Çipras arasında Atina'da gerçekleşen toplantıya da değinerek, "Ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını taahhüt ettiklerini öğrendim." dedi.

Tarafların farklı görüşlerini yakınlaştırmak amacıyla yaratıcı çözümler üretmeye gayret ettiklerini dile getiren Espen Barth Eide, tüm tarafların işe yarayacak bir anlaşma niyetiyle bir araya geldiğini kaydetti.

İlk konferanstan bu yana iki toplum arasındaki görüşmelerde gelişmeler kaydedildiğine de dikkati çeken Eide, şunları söyledi:

"Bizim için Crans-Montana'da başarı, güvenlik ve garantiler, toprak, mülkiyet, yönetim ve güç paylaşımı meselelerinin ana unsurlarının dahil olduğu kilit ve ana meselelerde stratejik bir anlaşma sağlamak manasına gelir. Bunları elde edersek, bir anlaşma için olmazsa olmaz meselelerin üstesinden gelmiş oluruz. Bunları çözsek bile yine de daha düşük seviyede, ekonomik, hukuki ve anayasa gibi meseleler üzerinde çalışmamız gerekecek."

Espen Barth Eide ayrıca, çok yakında konferansa ilişkin taslak bir metin açıklayacağını da sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 2571 defa okunmuştur