1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Eide: Çözümü Kıbrıslılar bulacak
Eide: Çözümü Kıbrıslılar bulacak

Eide: Çözümü Kıbrıslılar bulacak

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’taki görevi sona eren BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide onuruna veda resepsiyonu verdi.

A+A-

 

Akıncı, resepsiyonda yaptığı konuşmada izolasyon altında yaşamanın Kıbrıslı Türklerin kaderi olmaması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı bahçesinde bu gece düzenlenen resepsiyona, Akıncı ve eşi Meral Akıncı’nın yanı sıra, Müzakereci Özdil Nami ve müzakere heyeti üyeleri, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü Misyon Şefi Elizabeth Spehar, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Siyasi İşler ve Tarih Özel Danışmanı ve Teknik Komiteler Genel Koordinatörü Meltem Onurkan Samani, bazı teknik komitelerin başkan ve üyeleri, Kayıp Şahıslar Komitesi Başkanı Gülden Plümer Küçük, çeşitli kurum ve kuruluş temsilcileriyle gazeteciler katıldı.

AKINCI: "BÜYÜK TİTİZLİK VE SORUMLULUKLA ÇALIŞTI"

Cumhurbaşkanı Akıncı resepsiyonda yaptığı konuşmada, Eide’nin görev süresi içerisinde Kıbrıs’taki iki taraf arasındaki dengeyi sağlamak adına, ortak açıklamalarda bir virgülün dahi nereye geleceği iyi hesaplayacak kadar büyük bir titizlik ve sorumlulukla çalıştığını söyledi.

Akıncı, zaman zaman Güney’den gelen acımasız eleştirilere de maruz kalan Eide’nin buna karşın profesyonellikle işine odaklandığını, Kıbrıs Türk tarafı olarak en stresli ve iniş-çıkışlı zamanlarda dahi Eide ile karşılıklı saygı ve anlayış temelinde ilişkiyi sürdürdüklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Crans-Montana’dan olumlu bir sonuç ve Kıbrıs’ı referanduma götürecek bir anlaşmayla dönmek istediklerini ancak bunu başaramadıklarını ifade ederek, buna karşın Eide ve çalışma arkadaşlarıyla tüm başlıklarda daha önce elde edilmemiş birçok ilerleme sağlandığını da ifade etti.

"GERİYE BAKIP DÜŞÜNMEK GEREK... ORTAM VE ZAMAN SUÇLAMA İÇİN UYGUN DEĞİL"

BM Genel Sekreteri'nin dediği gibi geriye bakıp düşünmek gerektiğini fakat ortamın ve zamanın birilerini suçlamak için uygun olmadığını da dile getiren Akıncı, ileriye gitmek gerektiğini ve izolasyon altında kalmanın Kıbrıslı Türklerin kaderi olmaması gerektiğini vurguladı.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Spehar ve ekibi ile tüm BM İyi Niyet Misyonu temsilcilerine de teşekkür eden Akıncı, yüzlerce görüşmeye katılan, gece-gündüz demeden dünya üzerindeki birçok barış sürecinden elde ettiği bilgi ve tecrübe birikimini Kıbrıs’ta iki taraf arasındaki yakınlaşmayı sağlamak üzere kullanan bu ekibin desteği ve sabrından ötürü teşekkürü hak ettiğini vurguladı.

Akıncı, Eide’nin Kıbrıs’ta karşılıklı kabul edilebilir bir anlaşmaya varılabilmesi için tüm gücünü ve imkânlarını kullandığının bilinciyle Ada'dan ayrılacağını kaydederek, Eide’ye bundan sonraki görevlerinde ve ülkesinde katılacağı milletvekilliği seçiminde başarı diledi.

"TÜM KIBRISLILAR İÇİN GERÇEK BİR DOST"

Cumhurbaşkanı Akıncı, Eide’nin sadece Kıbrıslı Türkler için değil tüm Kıbrıslılar için gerçek bir dost olarak görüldüğünü de sözlerine ekledi.

EIDE: "GERÇEK BİR LİDER VE DOST... SÖYLEDİKLERİ VE YAPTIKLARININ TUTARLI OLACAĞINDAN HER ZAMAN EMİNİM"

Görev süresinin sonuna gelen ve yakında Kıbrıs'tan ayrılmaya hazırlanan BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide de Akıncı’nın isteği üzerine kürsüye gelerek bir konuşma yaptı.

Eide, Kıbrıs'taki görevinin bittiğini ancak Güvenlik Konseyi'ne sunacağı raporun hazırlıkları nedeniyle bir süre daha Kıbrıs'ta olacağını ifade etti.

Eide, Akıncı’nın gerçek bir lider olmanın ötesinde gerçek bir dost olduğunu ve söyledikleriyle yaptıklarının birbirini tutacağından her zaman emin olduğunu söyledi.

"ÇÖZÜM İÇİN ÇOK BÜYÜK İSTEK VE ÇABA GÖSTERDİ"

Akıncı’nın Kıbrıs’ta çözüm için çok büyük bir istek ve çaba gösterdiğinin altını çizen Eide, Akıncı’nın eşsiz bir çalışma ekibine sahip olduğundan ve bu ekibin gece-gündüz inançla ve azimle çözüm için çalıştığından bahsetti.

565 RESMİ EVRAK VE BELGE

Eide, bu çalışmalar sonucu ortaya 565 resmi evrak ve belge çıktığını anlatarak, böylesi bir ekibi tanımaktan ve çalışma fırsatı yakalamaktan mutlu olduğunu belirtti.

Her iki tarafın da geriye dönük düşünmesi gerekli noktalar olduğunu yineleyen Eide, Birleşmiş Milletlerin tüm kurumlarıyla bir çözüme ve barışa ulaşılabilmesi adına yardımcı olmaya her zaman hazır olduğunu belirtti.

"BİRLEŞİK FEDERAL BİR KIBRIS HAYALİNİZDEN VAZGEÇMEYİN"

Eide, federal çözüme olan inancın yitirilmemesi gerektiğini belirterek "Birleşik federal bir Kıbrıs hayalinizden vazgeçmeyin" dedi.

Kıbrıs'ta çözümü Kıbrıslıların bulacağını vurgulayan Espen Barth Eide, olası yeni bir süreçte, istenirse son iki buçuk yılda elde edilen sonucun üzerine birşeyler inşa edilebileceğini de ifade etti.

Tüm Kıbrıslılar için en iyisini dilediğini belirten Eide, zaman zaman çok iyimser olduğu için eleştirilse de; Kıbrıs’taki sürecin kötümser birisiyle yürütülemeyeceğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

 

Bu haber toplam 1787 defa okunmuştur
Etiketler : , ,