1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Eczacılar Birliği: “Yasal değişimlere ihtiyaç var”
Eczacılar Birliği: “Yasal değişimlere ihtiyaç var”

Eczacılar Birliği: “Yasal değişimlere ihtiyaç var”

“İlaç sayılan bitkisel ilaç ve vitaminlerin dükkan diye adlandırılan yerlerde satılması girişimlerine karşı her türlü mücadeleyi göze aldık”

A+A-

 “Ercan’da eczane açılamaz... Ülkemizde bozulmayan, ellenmeyen bize ait bir sistem kalmadı… şimdi eczacılık mesleği yozlaştırılmak isteniyor”

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği, ülkede eczacılık alanında yeni yasal değişimlere ihtiyaç olduğunu belirterek, hükümetin, Sağlık Bakanlığı’nın ve Meclis’in toplumun ihtiyaçlarını gözeten ve planlayan çalışmalar yapmasını istedi.
Birlik, yasalara göre ilaç sayılan bitkisel ilaç ve vitaminlerin eczaneler dışında satışına ve Ercan Havalimanı’nda eczane açılmasına izin verilmesine karşı olduğunu da belirtti.
Eczacılar Birliği Başkanı Fatma Azgın yarın kutlanacak Eczacılık Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye’de akademik eczacılık eğitiminin başladığı 14 Mayıs 1839’un Eczacılık Günü olarak kutlandığını belirterek, meslektaşlarının bayramını kutladı.

“Yeni yasal değişimlere ihtiyaç var”
Ülkede eczacılık alanında yeni yasal değişimlere ihtiyaç bulunduğunu belirten Azgın, zaman, koşullar ve eczacı sayısındaki artış göz önüne alınarak genç mezunlara iş imkanı yaratmak ve eczane açılışına belli kurallar ve kriterler getirici yasal önlemler gerektiğini ifade etti. Azgın, bu konudaki düşüncelerini Haziran 2011’de Sağlık Bakanı’na ilettiklerini, benzer önlemlerin geçen yıl mayıs ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden oybirliğiyle geçtiğini kaydetti.

Bitkisel ilaç ve vitaminler…
Hükümet, Sağlık Bakanlığı ve Cumhuriyet Meclisi’nden toplumun ihtiyaçlarını gözeten ve planlayan çalışmalar yapmasını beklediklerini vurgulayan Azgın, mesleklerinin yeni koşullar içinde düzenlenmesini beklerken Sağlık Bakanı’nın kendilerinin, yasaların ve farmakopelerin (ilaç üretiminde kullanılan etkin ve yardımcı maddelerin nitel ve nicel çözümleme yöntemlerinin yer aldığı yasal ve bilimsel olarak uyulması gereken ulusal ve uluslararası kuralları ve yöntemleri içeren resmî kitap) ilaç saydığı bitkisel ilaç ve vitaminleri “dükkan” diye adlandırdığı yerlerde sattırmak için girişim başlattığını savundu.

Bunun hayata geçmemesi için her türlü mücadeleyi göze aldıklarını belirten Azgın, özelleştirilen Ercan Havaalanı’nda ihaleyi kazanan şirketin 10 metrekarelik bir yerde eczane diye bir yer kiralamaya çalıştığı duyumunu aldıklarını da bildirdi.
Azgın, yasalara göre halka açık olmayan bu gibi yerlerde eczane açılamayacağını belirterek, “Ülkemizde bozulmayan, ellenmeyen bize ait bir sistem kalmadı. Şimdi eczacılık mesleği yozlaştırılmak, eğitim yapmadan bazı kişi ve şirketlere para kazandırmak için kullanılmaya çalışılıyor. Hükümetimizin bu gibi dışarıdan ve yasalarımıza aykırı olan girişimleri kesin dille reddetmesi, onurlu bir duruş sergilemesini bekliyoruz” dedi.
(tak)

Bu haber toplam 1465 defa okunmuştur