1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Dünya ekonomisi tartışıldı
Dünya ekonomisi tartışıldı

Dünya ekonomisi tartışıldı

Uluslararası Final Üniversitesi, Uluslararası Ekonomi Birliği’nde temsil edildi

A+A-

Uluslararası Final Üniversitesi, Uluslararası Ekonomi Birliği’nin Kongresi’nde ve Genel Kurulu’nda temsil edildi. Uluslararası Final Üniversitesi, 19-23 Haziran tarihleri arasında Meksika’da gerçekleştirilen Uluslararası Ekonomi Birliği’nin 18. Kongresi’nde ve Genel Kurulunda  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercan Uygur tarafından temsil edildi. UNESCO bünyesinde bir kuruluş olan Uluslararası Ekonomi Birliği’nin yaklaşık ellibeş yıldan bu yana üç yılda bir gerçekleştirdiği ve dünyanın önde gelen ekonomi örgütleri ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilen kongre sırasında UEB’in Genel Kurulu ve Yönetim Kurulu toplantısı da gerçekleştirildi. Aynı zamanda Türkiye Ekonomi Kurumu Başkanlığı ve UEB Danışma Kurulu üyeliği de yapmakta olan Uluslararası Final Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercan Uygur, birliğin Genel Kurul toplantısına da katılarak görüşlerini bildirdi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Uygur, söz konusu kongrenin dünyadan yüzün üzerinde ülkenin katılımıyla gerçekleştirildiğini ve dünya ekonomisine yön veren politika uygulayıcılarına öneriler yapıldığını vurguladı.

DÜNYA EKONOMİSİ TARTIŞILDI

Uluslararası Ekonomi Birliği’ndeki temsiliyeti hakkında bilgiler veren Uluslararası Final Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Ercan Uygur, bu yıl on sekizincisi gerçekleştirilen kongrenin, yüzün üzerinde ülkenin katılımıyla gerçekleştirildiğini, yetmiş yedi ülkenin Genel Kurulda temsil edildiğini anlattı. Genel Kurul üyelerinden biri olan Uygur, üç yılda bir toplanan Genel Kurul’da dünya ekonomisinin ve bundan sonra izlenecek yolun tartışıldığını belirtti. Genel Kurul gündemi ve tartışılan konular hakkında bilgiler aktaran Uygur, kongrenin bu yılki oturumlarında, dijital ekonominin eğitim ve istihdama etkileri, gelir ve servet dağılımı, bu dağılımdaki eşitsizliğin yarattığı ekonomik riskler, ülkelerarası ekonomik eşitsizliklerin ülkeler arasında yarattığı gerginlikler, dünyada dış ticarette yaşanan yavaşlama, dış ticarette korumacılık eğilimlerinin yükselişi, gelişmekte olan ülkelerin borç sorunları ve kredi balonlarının yarattığı riskler gibi konuların ele alındığını kaydetti.

UYGUR GENEL KURULA HİTAP ETTİ

Uluslararası Ekonomi Birliği tarafından gerçekleştirilen kongre çerçevesinde yapılan genel kurulda bir konuşma yapan Uygur, konuşması hakkında da bilgiler verdi. Uygur konuşmasında, dünya ekonomisinin henüz tam bir büyüme patikasına oturmadığını, buna karşılık bazı ülkeler tarafından bu büyümeyi sınırlayacak dış ticaret sınırlamaları getirildiğini vurguladığı konuşmasında, bunun dünya ekonomik istikrarı için uygun olmadığı görüşlerini ortaya koydu. Meksika Ekonomi Bakanı Ildefonso Guajardo ile de görüşen Uygur, Türkiye ve Meksika ekonomilerinin sorunları, işgücü hareketlerinin ve ticaretin sınırlanması ve yaklaşmakta olan G-20 toplantısının ekonomi gündemi üzerinde fikir alış-verişinde bulundu.

Bu haber toplam 2497 defa okunmuştur