1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Dünya Bankası uzmanları: Kıbrıslı Türkler ‘Orta Gelir Tuzağı’na düştü
Dünya Bankası uzmanları: Kıbrıslı Türkler ‘Orta Gelir Tuzağı’na düştü

Dünya Bankası uzmanları: Kıbrıslı Türkler ‘Orta Gelir Tuzağı’na düştü

Dünya Bankası Uzmanları, Kıbrıs Türk Toplumu’nun yüksek gelirli AB ekonomilerine nasıl yakınlaşabileceğine ve çözüme yönelik ne şekilde daha iyi hazırlanabileceğine dair görüşlerini paylaştı. 

A+A-


Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Kıbrıs Türk Toplumunda Ekonomik Analiz ve Sürdürülebilirlik Programı” kapsamında Kıbrıs’ın kuzeyinde bulunan Dünya Bankası Uzmanları, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği ev sahipliğinde Ekonomik Örgütler Platformu üyesi Birlik ve Oda temsilcilerine yönelik bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda, Kıbrıs Türk Toplumu’nun ekonomik koşullarıyla ilgili yapılan mevcut çalışmalardan elde edilen bulguların bir özeti aktarıldı. Uzmanlar bu bulgulara dayanarak Kıbrıs Türk Toplumu’nun yüksek gelirli AB ekonomilerine nasıl yakınlaşabileceğine ve çözüme yönelik ne şekilde daha iyi hazırlanabileceğine dair görüşlerini paylaştı. 
Dünya Bankası uzmanları sunumlarında Kıbrıs Türk Toplumunun orta gelir tuzağına düştüğünü vurguladılar. AB ekonomilerinin krizden çıkmalarına rağmen Kıbrıs Türk Toplumu’nun kriz sonrasında henüz toparlanamadığını kaydeden uzmanlar, bunun bir sonucu olarak da AB ekonomileriyle Kıbrıs Türk ekonomisi arasındaki farkın daha da açıldığını ifade etti. 

“VİZYON VE STRATEJİ ŞART”

Uzmanlar, yüksek gelirli ekonomi statüsüne çıkıp daha sonra tekrar orta gelir düzeyine gerileyen tek ekonominin Kıbrıs Türk Toplumu ekonomisi olmadığını belirterek, son on veya yirmi yıl boyunca sadece bir avuç ekonominin yüksek gelir statüsüne çıkmayı ve büyümeyi sürdürmeyi başardığına işaret etti. Sunumda, bu ekonomilerin başarılı olmalarının nedeninin önümüzdeki on yıllar içinde nereye ulaşmak istediklerine dair net bir vizyona sahip olmaları, böylesi bir vizyona ulaşmak için bir strateji geliştirmeleri ve bu stratejiyi tutarlı bir şekilde uygulamaları olduğu da kaydedildi.
Kıbrıs Türk ekonomisine benzer ekonomilerin sorunları aşma süreçleri ile ilgili örnekler veren uzmanlar, “biz başka ekonomilerde elde ettiğimiz deneyimlerimize dayanarak görüşlerimizi sizinle paylaşabiliriz. Size özel bir vizyon belirleyerek ve ona uygun bir strateji geliştirmek size kalmıştır” ifadesini kullandı. 

“İŞLETME DOSTU İDARELER DAHA FAZLA ŞİRKET KURULMASI VE İSTİHDAM YARATILMASINA YOL AÇARLAR”

Uzmanlar, en son yayınlanan Rekabet Edebilirlik Raporu Kıbrıs Türk toplumundaki iş yapma ortamının özel sektörün büyümesini sınırlandırdığına işaret ettiğini söyleyerek, bürokrasiyi azaltarak  verimli hale getirmenin, işletmelerin maliyetlerini azaltmaya yardımcı olacağını ve rekabet edebilirliklerini artıracağını ve bunun da daha fazla ekonomik büyüme ve istihdama yol açacağını vurguladı.

“GENÇLER VE KADINLAR ARASINDA İSTİHDAMIN ARTIRILMASI REFAHIN DAHA FAZLA PAYLAŞILMASINI SAĞLAR”

Kıbrıs Türk toplumunun kendi kaynaklarından en iyi şekilde yararlanamadığını belirten uzmanlar şu saptamaları öne çıkardı:
“Çalışma yaşında olanların yalnızca %50’sinin işi var. AB’de bu oran %65.
Her 6 gençten yalnızca 1’inin işi var. AB’de bu oran 6’da 2.
Kadınların yalnızca 1/3’ünün işi var. AB’de bu oran neredeyse 2/3”
Uzmanlar ortaya koydukları bu saptamaların ardından, benzer sorunları olan ekonomilerin genç ve kadın istihdamını artırmak için yürüttükleri stratejileri anlattı.
Uzmanlar sunumun sonunda, ekonomiyle ilgili uzun vadeli bir vizyon üzerinde konsensüs oluşturulmasının, oturmuş yüksek gelirli ekonomilerde reforma yön verme ve sürdürmeye yardımcı olmak açısından ne kadar önemli olduğuna değindi. 
 

Bu haber toplam 4009 defa okunmuştur