1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Denetimsiz hellime ihracat izni yok
Denetimsiz hellime ihracat izni yok

Denetimsiz hellime ihracat izni yok

Denktaş, dün gerçekleştirilen Sanayi Odası Danışma Meclisi toplantısına katıldı.

A+A-

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, “1 Eylül’den itibaren denetlemeden geçmeyen işletmelerin hellim ihracatı yapamayacağını” söyledi.

Denktaş, dün gerçekleştirilen Sanayi Odası Danışma Meclisi toplantısına katıldı.

Sanayi Odası’ndan verilen bilgiye göre, toplantıda, hellim tescili, Kıbrıs Türk Standartlar Enstitüsü, Kalibrasyon Merkezi,  Sanayi Stratejisi, İhracatçılar Meclisi, Organize Sanayi Bölgeleri, Et sektöründe yaşanan sıkıntılar, İthalatta Haksız Rekabet, Anti-Damping ve enerji konularının görüşüldü.

Toplantıya, Ticaret Dairesi Müdürü Orçun Kamalı, Sanayi Dairesi Müdürü Soley Akçaba ve Özel Kalem Müdürü Çelebi Ilık da katıldı.

ÇIRALI

Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’a yoğun gündeminde sanayicilerin sorunlarına vakit ayırdığı için teşekkür eden Çıralı, yoğun bir gündem bulunduğunu belirterek, sanayicilerin sorunlarına çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

İhracatın ithalatı karşılama oranın çok düşük olduğunu ve düşmekte olduğunu ifade eden Çıralı, yasal statüde tüm ihracatçıların üye olacağı bir kuruma ihtiyaç duyulduğunu ve İhracatçılar Meclisi konusunda Başbakan Yardımcılığı’nın Bakanlar Kurulu’na Önerge vereceğinden büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi.

DENKTAŞ

Sanayicilerle birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Denktaş, yakın zamanda sanayicilerin ihracatta önünün açılacağını düşündüğü, Kıbrıs Türk Standartlar Enstitüsü konusunda somut gelişmelerin olacağını kaydetti.

Hellim tescili konusunda Sanayi Odası’nın çalışmalarını desteklediklerini belirten Denktaş, hellimin geleneksel özelliklerinin korunması gerektiğini kaydetti.

Denktaş, “1 Eylül’den itibaren denetlemeden geçmeyen işletmelerin hellim ihracatı yapamayacağını” söyledi.

(TAK)     

Bu haber toplam 1254 defa okunmuştur