1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirel Kuzey Kıbrıs’ta
Demirel Kuzey Kıbrıs’ta

Demirel Kuzey Kıbrıs’ta

Türkiye Cumhuriyeti'nin 9. Cumhurbaşkanı Demirel Kuzey Kıbrıs’ta "Müzakerelerden ümidinizi kesmeyin, barış aramak kolay değil"

A+A-

Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nu ziyaret etti.

KKTC’ye Pazar günü gelen Demirel, ilk ziyaretini dün Cumhurbaşkanlığı’na gerçekleştirdi. Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı'na gelişinde Demirel'i kapıda karşıladı.

Cumhurbaşkanlığı Şeref Salonu’nda gerçekleşen Eroğlu ile Demirel görüşmesine, CTP-BG Genel Başkanı, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, DP Ulusal Güçler Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Ana muhalefet UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ve TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de katıldı.

Görüşmede, Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da hazır bulundu.

Görüşmenin ardından, Eroğlu’nun, Cumhurbaşkanlığı’nda Demirel onuruna verdiği yemeğe geçildi.

Eroğlu'nu ziyaretinde, basına açık bölümde konuşan Demirel, Kıbrıs Türk halkının bu topraklara sahip çıktığını, devletini kurduğunu, bugün burada 50 yıl önceki Kıbrıs'ın olmadığını vurgulayarak, Kıbrıs'ta yıllardır kalıcı ve adil bir siyasi çözüm arandığını, barışın kolay bulunmadığını belirterek, bu yüzden müzakerelerden ümidin kesilmemesini istedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu da, Kıbrıs Türk tarafı olarak samimiyetle çözüm aradıklarını belirterek, dünyanın Kıbrıs'taki gerçekleri görmesi, Kıbrıs Türk halkının sergilediği barış yanlısı tutumuna destek vermesini ve müzakere masasında tarafsız olmasını istedi.

(tak)

Bu haber toplam 1873 defa okunmuştur