1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. “Çok ciddi tehlike var”
“Çok ciddi tehlike var”

“Çok ciddi tehlike var”

TDP Heyeti Mağusa Limanı’nda incelemelerde bulundu

A+A-

Cemal Özyiğit başkanlığındaki Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) heyeti, Mağusa Limanı'nda incelemelerde bulundu, Güç Sen ve Liman İşçileri Şirketi yetkilileri ile görüştü
TDP’den yapılan açıklamaya göre, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Mağusa Limanı'nda iskele bölgesinde her an yeni bir yıkım olayının yaşanabileceği uyarısında bulunarak, olumsuz bir durum yaşanmadan yetkililere gerekli önlemleri alma çağrısında bulundu. 
Geçen haftalarda yıkılan İskele'nin hemen yanındaki bölgede çok ciddi yıpranma ve çökmelerin olduğunu, yıllardır bakımı yapılmayan yapının artık çökme noktasına geldiğini belirten Özyiğit, "Yetkililer bu tehlikenin farkında değil mi? Her gün yüzlerce kişinin kullandığı alanda geriye dönüşü olmayan üzücü bir olay yaşanmadan gereken yapılmalıdır" ifadelerini kullandı. 
Cemal Özyiğit, limanda çok ciddi altyapı sorunlarının yanı sıra, insan hayatına mal olabilecek ciddi tehlikelerin bulunduğuna dikkat çekti. 
Özyiğit, geçen hafta iskelenin yıkılan yerine yeni bir platform yapıldığını, ancak yolcuların giriş çıkışları ilkel şartlarda derme çatma merdiven aracılığı ile yapmak zorunda bırakıldığını belirtti.
Yıkılan bölgenin hemen yanındaki alanda da çok ciddi yıkılma tehlikesi olduğunu, bölgede ciddi yıpranma ve erozyon yaşandığını, bu durumun zaten açık seçik görüldüğünü belirten Özyiğit, "Yıllardır bakımı yapılmayan iskelenin bir bölümü geçtiğimiz hafta çökmüş, şans eseri de üzücü bir olay yaşanmamıştır. Ancak öyle anlaşılıyor ki yetkililer bu olaydan ders çıkarmamışlardır. Gereken önlemler alınmazsa maalesef hiç de istemediğimiz üzücü olaylar yaşanabilir" ifadelerini kullandı. 
Özyiğit, ülkeye Mağusa Limanı'ndan gelen malların depolandığı alanın ise gerçekten çok kötü durumda olduğunu belirtti. Tavanın bazı yerlerinde neredeyse 1 metrelik delikler oluştuğunu, yağan yağmurun depodaki ürünlerin üzerine aktığını belirten Özyiğit, inceleme yaptıkları sırada yağmur yağması nedeniyle bu durumu canlı gözlemlediklerini vurguladı. 
Limanda insan yaşamını ve sağlığını tehdit eden, çevreye ve ekolojiye zarar veren çok ciddi sorunlar olduğunu kaydeden Özyiğit, Mağusa Limanı'nın mevcut durumunu 'içler acısı' olarak niteledi. 
Liman bölgesinde trafikte de keşmekeş yaşanırken, ölümlü kaza dahi yaşandığını belirten Özyiğit, iş araçlarına egzoz emisyon testleri yapılmamış olduğundan da kirli hava solunmasına neden olunduğunu kaydetti.
Özyiğit, limanda bulunan tersanenin, boya ve kimyasallar kullanılması nedeniyle rutin şekilde denetlenmesi gerektiğini, aksi halde denize karışan atıkların, denizdeki biyolojik yaşamı tehdit ederek ekolojiyi bozacağını kaydetti. 
TDP Başkanı Özyiğit, Mağusa Limanı'na özelleştirme niyetiyle yıllardır yatırım yapılmadığını iddia etti.
Altyapısı eksik, ciddi sorunları bulunan, düzensizliğin hakim olduğu bir yapının bile kar ettiğini vurgulayan Özyiğit, önemli bir potansiyele sahip limanlar bölgesine, yıllar içerisinde yatırım yapıp kar oranlarının çok yükseklere çıkarılması yerine, batırılarak özelleştirilmeye çalışılmasının topluma yapılan en büyük kötülüklerden biri olduğunu iddia etti.
TDP Başkanı Özyiğit "Tüm bu sorunlara bütünlüklü çözüm adına, geçtiğimiz yıllarda yayınlanan ülkesel fiziki plan çerçevesinde, kentin ve limanın imar planı yapılmalı, kültürel miras, surlar, limandaki faaliyetlerden korunarak ayrıştırılmalı, limandaki ekolojik dengeler de korunarak, Mağusa ve limanı için kentsel planlama adına acilen çözümler üretilmelidir." İfadelerini kullandı.
Mağusa Limanı’nın olası bir çözümle birlikte çok daha önemli bir konuma geleceğini belirten Özyiğit, ilgili sivil toplum örgütlerinin de paydaş olacağı bir yapıda hazırlanacak master plan çerçevesinde, bölgenin kirli sanayiden kurtarılarak turizm ve ticaret limanı haline getirilebileceğini kaydetti.
"Mevcut yapı kader değildir”diyen TDP genel Başkanı Özyiğit, limanın özelleştirilmesine karşı olduklarını da yineledi. 

Bu haber toplam 1888 defa okunmuştur
Etiketler : , ,