1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. “Cenevre konusunda olumsuz değilim…”
“Cenevre konusunda olumsuz değilim…”

“Cenevre konusunda olumsuz değilim…”

Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis’in önceki gece toplanan Ulusal Konsey toplantısında Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında bilgi vermesi ve Kıbrıs Rum siyasi parti liderlerinin açıklamaları güney basınında yer aldı.

A+A-

 

Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis’in önceki gece toplanan Ulusal Konsey toplantısında Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında bilgi vermesi ve Kıbrıs Rum siyasi parti liderlerinin açıklamaları güney basınında yer aldı. Güney basınına göre, DİSİ Başkanı Averof Neofitu ve AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Ulusal Konsey toplantısının ardından açıklama yapmaktan kaçınırken, DİKO haricinde diğer siyasi partiler de eleştiri yöneltmekten kaçındı. Fileleftheros gazetesi ve diğer gazetelere göre, toplantıda, Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasaidis’in, “Cenevre’de Kıbrıs’a ilişkin yeni bir konferansın toplanması konusunda olumsuz olmayacağı” ve “Güvenlik konusunda özlü görüşmenin yapılması için Cenevre’ye gitmeye hazır olduğu” olguları ortaya çıktı. Gazete, Anastasiadis’in, “güvenlik konusunda özlü görüşme yapılması için Cenevre’ye gitmeye hazır olduğu” şeklindeki tutumunun, Kıbrıslı Rum liderin daha önce savunduğu “Cenevre’ye güvenlik konusunu görüşmek için gideceği, sonuç alınması halinde de toprak ve diğer konulara geçilmesi” görüşünden vazgeçmesi şeklinde yorumlandığını yazdı. Gazete ayrıca “Güvenlik” konusundaki görüşmenin, ölçülebilir kriterler temelinde yapılması, bir diğer deyişle, geçen ocak ayında teknokratlar düzeyinde yapılan görüşme sırasında beş tarafca hazırlanan sorulara yönelik yanıtların sunulmasının talep edileceğini belirtti. İki liderin beşli konferans konusunda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile anlaşmaya varması durumunda, Türkiye ve Yunanistan’ın görüşlerini netleştirmemesine bağlı olarak garantör güçlerin buna olumlu yanıt vereceği konusunun da netleşmediğine vurgu yapıldı. Habere göre, Anastasiadis, enerji konusunda, enerji planlarında geri adım atılmayacağı, Kıbrıs sorunundaki gelişmelerden programın etkilenmeyeceği yönünde teyitlerde de bulundu. Fileleftheros ve diğer gazeteler, Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos’un, Ulusal Konsey toplantısının sona ermesinin ardından yaptığı açıklamalara da yer verdi.
Habere göre, Papadopulos, Anastasiadis’in, son yapılan Ulusal Konsey toplantısının ve Anastasiadis’in Cenevre konusundaki önerisini sunmasının ardından yaşanan gelişmelere ilişkin olarak üyeleri bilgilendirdiğini ifade etti. Papadopulos, Anastasiadis’in ayrıca, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, telefonda verdiği bilgiler temelinde, Atina ve Ankara temasları ile BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi hakkında da bilgilendirme yaptığını söyledi. 

Anastasiadis görüş sunulmasını önerdi

Anastasiadis’in ayrıca Ulusal Konsey üyelerinden, görüşmenin ele alınma yöntemi konusunda görüş sunmalarını önerdiğini ve partiler tarafından görüşlerin ortaya konduğunu söyleyen Papadopulos, bunun da yapıcı bir görüş alış veriş olduğunu ifade etti. 
İlgili bir soru üzerine, Papadopulos, Anastasiadis’in önerisinin masada bulunduğunu, New York’a bu öneriyle gidileceğini ve Cenevre konferansının toplanmasını ele alacaklarını söyledi.  Anastasiadis’in önerisinin, Kıbrıs sorununun mevcut sürecini kurtaracak bir öneri olduğunu belirten Papadopulos, bunun, süreci bir adım ileriye taşıyacak ve Kıbrıs sorununun çözüm yolunu açacak tek öneri olduğunu da savundu.  Ölçülebilir ilerlemenin ne olduğu şeklindeki bir soru üzerine Papadopulos, “Ölçülebilir kriterler ve önkoşullar var. Teknokratlar tarafından Mont Pelerin 3’te yapılan iş, kaydedilen çalışma ve dile getirilen sorularla, bunun gayet güzel ölçülmesi mümkündür. Bu çalışmaya göre, ölçülebilir bir sonuç elde edebiliriz” açıklamasında bulundu. 

DİKO hariç partilerden eleştiri yok 
Alithia gazetesi, DİSİ Başkanı Averof Neofitu ve AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun, Ulusal Konsey toplantısının ardından açıklama yapmaktan kaçınarak, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e New York’ta başarılar dilediğini yazdı.
Gazete DİKO haricinde diğer siyasi partilerin de, New York öncesinde Anastasiadis’e eleştiri yöneltmekten kaçındığını belirtti.

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, 9 yıldan beridir izlenilen politikanın bütünlüklü başarısızlığa uğraması ışığında Kıbrıs sorununda yeni bir stratejiye gereksinim olduğunu ifade etti.
Papadopulos, kendisinin ayrıca yapılan bilgilendirmeden memnun olmadığını da söyledi.

Bu haber toplam 2176 defa okunmuştur