1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Çalışanların %70'i izinsiz"
Çalışanların %70i izinsiz

"Çalışanların %70'i izinsiz"

Adem, “Bir ülkede insanların ekmek parasıyla oymak bu kadar kolay mı?” diye sordu.

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda bugün yapılan gündem dışı konuşmalarda ülkedeki siyasi ve ekonomik gelişmeler ele alındı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, gündem dışı konuşmasında, büyük turizm işletmecilerinin çalışanlarına köle gibi davrandığını dile getirerek, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Hükümeti’nin çalışma hayatıyla ilgili denetleme yapmadığını ifade etti.

Patronların çalışanların işine keyfi şekilde son verdiğini söyleyen Adem, “Bir ülkede insanların ekmek parasıyla oymak bu kadar kolay mı?” diye sordu.

Konuşmasında, KKTC’de yerli iş gücü istihdamı yapılmadığını vurgulayan Sonay Adem, kaçak iş gücünün önüne geçilemediğini ifade ederek, “Gazinolar denetlenmiyor. Buralarda yüzde 70 oranında izinsiz insan çalışıyor. Vatandaş olmayan kişiler ülkede müteahhitlik yapıyor…” diye konuştu.

Adem, UBP Hükümeti’ni “Yeteneksiz” ve “Bilgisiz” olmakla suçlayarak, KKTC’de “Çalışma Yasası” olup olmadığını, hükümetin yasaları uygulamak için ne yaptığını sordu.

Sonay Adem, “Bu ülkede çok büyük rezaletler dönüyor ancak Çalışma Bakanı müfettişlerine talimat vererek kaçak işçilerin rapor edilmemesini söylüyor. Kazara yazılanlar varsa onların raporları da yırtılıyor” dedi.

Güney Kıbrıs’taki ekonomik krize değinen Sonay Adem, Güney’in yerel iş gücü istihdamı için çalışmalar yaptığını ifade ederek, söz konusu projelerin KKTC’de duvara vurdurulduğunu söyledi.

Değirmenlik Belediyesi’nin Ercan’daki gelir-gider kavgasından etkilenmesine değinen ve hükümetin tavrını eleştiren Adem, “Hükümet tek bir olumlu iş yapmadığı gibi varolan iyi işleri yıkmak için çalışıyor” dedi.

(tak/yd)

Bu haber toplam 1305 defa okunmuştur